FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - STEAUA, SÂMBATA 1 NOIEMBRIE, ANTENA 1, ORA 21:00

"Becali minte!"

Articol de GSP - Publicat joi, 30 octombrie 2008 00:00

Neşu îl contrazice pe patronul Stelei, care spusese că fundaşul a semnat o hîrtie conform căreia renunţă la prima de calificare în Ligă

- Salut, Mihăiţă, de la Gazetă te deranjăm ...
- Da, ştiu de ce m-aţi sunat. Am auzit ce a spus Gigi Becali azi, cum că aş fi semnat eu nu ştiu ce hîrtie prin care renunţ la banii care mi se cuvin. Fals! N-am semnat aşa ceva.

- Şi-atunci de ce ...
- Stai! Domnul Becali minte cînd spune că aş fi iscălit eu un asemenea act! Nu mai înţeleg nimic. Păi, dacă aş fi semnat aşa ceva, de ce mi-au mai băgat pe card ultimele prime de campionat şi salariul din luna august? Într-adevăr, am semnat o hîrtie prin care acceptam încetarea contractului de muncă dintre mine şi Steaua pe cale amiabilă, dar acolo nu era nici un paragraf cum că aş renunţa la banii pentru calificarea în Liga Campionilor. Doar nu eram nebun!

- Ce vei face în continuare?
- O să mă zbat să-mi iau banii, pentru că este vorba de munca mea. Dacă oamenii din conducerea Stelei sînt bucuroşi că mi-au oprit mie prima de calificare, atunci să fie sănătoşi, dar nu voi renunţa aşa uşor. Abia aştept să văd acea hîrtie pe care zic ei că aş fi semnat-o.

- Chiar Becali a confirmat săptămîna trecută că mai mulţi jucători au fost nemulţumiţi de sumele primite pentru calificarea în Ligă.
- Da, ştiu discuţiile din vestiar. Mai mulţi băieţi sînt nemulţumiţi, dar ei nu pot spune nimic, le e frică. Nici eu nu doream să ajung să-mi cer public drepturile financiare, dar mă văd nevoit fac acest lucru.

"Steaua ar fi foarte departe din toate punctele de vedere dacă ar avea conducerea lui Utrecht. Aici salariile sînt plătite la timp, nu avem nici o emoţie în ziua în care trebuie să luăm banii"
Mihăiţă Neşu

150.000 de euro a promis Becali fiecărui jucător pentru calificarea în grupele Ligii. Însă doar Rădoi, Zapata, Goian, Nicoliţă, Dayro şi Ovidiu Petre au primit această sumă, restul au luat între 10.000 şi 70.000

MM e interzis
Gigi Becali bănuieşte că MM Stoica e cel care l-a sfătuit pe Neşu să-şi ceară public banii pentru calificarea în Ligă. Reacţia patronului din Ghencea? "Nici un jucător nu mai are voie să vorbească la telefon cu MM! Am fost la restaurantul clubului şi cînd am văzut pe perete o poză de grup în care apărea şi el, am înfipt o furculiţă în locul unde era capu' lui MM", a declarat Becali ieri.

Neşu îl contrazice pe patronul Stelei, care spusese că fundaşul a semnat o hîrtie conform căreia renunţă la prima de calificare în Ligă

- Salut, Mihăiţă, de la Gazetă te deranjăm ...
- Da, ştiu de ce m-aţi sunat. Am auzit ce a spus Gigi Becali azi, cum că aş fi semnat eu nu ştiu ce hîrtie prin care renunţ la banii care mi se cuvin. Fals! N-am semnat aşa ceva.

- Şi-atunci de ce ...
- Stai! Domnul Becali minte cînd spune că aş fi iscălit eu un asemenea act! Nu mai înţeleg nimic. Păi, dacă aş fi semnat aşa ceva, de ce mi-au mai băgat pe card ultimele prime de campionat şi salariul din luna august? Într-adevăr, am semnat o hîrtie prin care acceptam încetarea contractului de muncă dintre mine şi Steaua pe cale amiabilă, dar acolo nu era nici un paragraf cum că aş renunţa la banii pentru calificarea în Liga Campionilor. Doar nu eram nebun!

- Ce vei face în continuare?
- O să mă zbat să-mi iau banii, pentru că este vorba de munca mea. Dacă oamenii din conducerea Stelei sînt bucuroşi că mi-au oprit mie prima de calificare, atunci să fie sănătoşi, dar nu voi renunţa aşa uşor. Abia aştept să văd acea hîrtie pe care zic ei că aş fi semnat-o.

- Chiar Becali a confirmat săptămîna trecută că mai mulţi jucători au fost nemulţumiţi de sumele primite pentru calificarea în Ligă.
- Da, ştiu discuţiile din vestiar. Mai mulţi băieţi sînt nemulţumiţi, dar ei nu pot spune nimic, le e frică. Nici eu nu doream să ajung să-mi cer public drepturile financiare, dar mă văd nevoit fac acest lucru.

"Steaua ar fi foarte departe din toate punctele de vedere dacă ar avea conducerea lui Utrecht. Aici salariile sînt plătite la timp, nu avem nici o emoţie în ziua în care trebuie să luăm banii"
Mihăiţă Neşu

150.000 de euro a promis Becali fiecărui jucător pentru calificarea în grupele Ligii. Însă doar Rădoi, Zapata, Goian, Nicoliţă, Dayro şi Ovidiu Petre au primit această sumă, restul au luat între 10.000 şi 70.000

MM e interzis
Gigi Becali bănuieşte că MM Stoica e cel care l-a sfătuit pe Neşu să-şi ceară public banii pentru calificarea în Ligă. Reacţia patronului din Ghencea? "Nici un jucător nu mai are voie să vorbească la telefon cu MM! Am fost la restaurantul clubului şi cînd am văzut pe perete o poză de grup în care apărea şi el, am înfipt o furculiţă în locul unde era capu' lui MM", a declarat Becali ieri.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (14)
 •  30 Octombrie 2008, 15:22

MIHAITA, ESTI UN NAIV. AI CAZUT IN CAPCANA ZIARISTILOR, CARE ISI FAC MESERIA CU FLETI CA TINE, SI AI INCEPUT SA SCUIPI CASA IN CARE AI TRAIT. ASA VORBESTI TU DE STEAUA ? ESTI PREA MIC, BAIETE, SA TE PUI CU BECALI. MAI ALES DACA NU STII CUM SI CE SA VORBESTI. STAI LINISTIT, NU MAI CALCI IN VIATA TA LA STEAUA ! I-AM SPUS ASTA SI LUI DICA, ACUM UN AN SI CEVA, CAND ERA IN GLORIE SI S-A APUCAT SA DEA DECLARATII ANTI-BECALI IN PRESA. AI VAZUT UNDE A AJUNS SI CUM E PE FARAS SI ACOLO. UNDE NU E CAP...

 •  30 Octombrie 2008, 13:55

NU SCRIE NICAIERI IN CONTRACTUL LUI NESU CA TREBUIE SA PRIMEASCA 150.000 EURO PENTRU CALIFICAREA IN GRUPELE LIGI. S-IA PRIMIT SALARIUL PE AUGUST SI PRIMELE PENTRU-CA ERAU STIPULATE IN CONTRACT.

 •  30 Octombrie 2008, 13:52

PITURCA A FOST DAT AFARA DE HAGI DE LA NATIONALA , PT. DUPA CALIFICAREA LA EURO PITI L-A TAIAT DE LA PRIMA INTEGRALA DEOARECE NU A JUCAT INTEGRAL IN TOATE MECIURILE. SE PARE CA SI ACUM CEL CARE LA SFATUIT PE GIGI SA DE-A PRIMELE DUPA MINUTELE JUCATE A FOST TOT PITURCA.

Vezi toate comentariile (14)
Comentează