FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC HERMANNSTADT 0-0

VIDEO CU FAZA Salvat de VAR! Marcel Bîrsan nu a văzut un henț uriaș în Botoșani - Hermannstadt: „E de neconceput ce face!”

Articol de GSP - Publicat luni, 14 noiembrie 2022 23:33 / Actualizat luni, 14 noiembrie 2022 23:43

FC Botoșani și Hermannstadt au remizat, 0-0, în ultimul meci al etapei a 18-a din Superligă.

În minutele de prelungire, arbitrul Marcel Bîrsan a anulat golul marcat de gazde, însă numai după intervenția VAR.

Imagini incredibile: Eugen Neagoe a sărit la Marius Croitoru pe teren! De la ce ar fi plecat scandalul
U Cluj - FC Argeș 1-1

VIDEO Marcel Bîrsan nu a văzut un henț evident în FC Botoșani - Hermannstadt

În minutul 90+2, Mihai Roman II a marcat spectaculos, cu o reluare din voleu, de marginea careului, iar portarul Letica nu a avut nicio reacție. Reușita a venit însă după un henț evident neobservat de arbitrul Marcel Bîrsan.

„Centralul” a fost salvat de o mare eroare din camera VAR, acolo unde s-au aflat Bogdan Dumitrache și Gabriel Stroe, care l-au atenționat că trebuie să anuleze reușita.

După meci, Constantin Zotta l-a criticat pe Marcel Bîrsan pentru că nu a văzut hențul comis de Mihai Roman.

„Este de neconceput să nu vezi acel henț. El este foarte bine plasat, controla foarte bine faza. Observatorul îi scade 100% din notă. VAR-ul și-a făcut datoria și a anulat greșeala”, a spus Constantin Zotta în emisiunea „Minutul 91” de la OrangeSport.

Botoșani - Hermannstadt, egal fără goluri

La primul meci după despărțirea de Mihai Teja, interimarul Alin Bejan a efectuat cinci modificări în echipa de start față de partida cu FC Voluntari (0-1), din etapa precedentă. Au rămas titulari Pap, Sadiku, Boli, Ivanov, Zabou și Mateus.

FC Botoșani a intrat cu multă dorință pe teren, iar în primul sfert de oră și-a creat două ocazii. Ambele semnate de Zabou.  Mijlocașul francez a prins un exterior superb de la marginea careului mare (6), care a trecut la o palmă de păianjen. În minutul 12, Zabou a prins cadrul porții, dar șutul său sănătos de la „căciulă", cu pământul, a fost respins de Letica. A rămas singura minge cadrată din prima repriză.

Până la pauză, s-a jucat pe contre, echipele și-au dorit, dar s-au și întrecut în greșeli. Hermannstadt, revelația primei părți a campionatului, a reușit contraperformanța de a nu trage niciun șut spre poartă. Zero!

Golgeterul lui Măldărășanu, vârful Daniel Paraschiv, convocat în premieră la naționala României, n-a mișcat între Sadiku și Boli. Partea secundă a continuat după același scenariu, mult mai antrenantă. Cu jucătorii celor două formații în căutarea golului și cu ocazii la ambele porți. Gazdele au ratat marile oportunități. Petkovski (55), scăpat singur cu portarul, s-a speriat și a tras pe lângă poartă.

Același Petkovski (66) a tras puternic, dar Letica a respins spectaculos de sub transversală.  Portarul croat s-a arcuit formidabil și a salvat șutul viclean expediat de M. Roman II (65).

Atacantul Botoșaniului a marcat în prelungiri, dar golul a fost anulat corect, deoarece M. Roman II a preluat mingea cu mâna înainte să tragă la poartă.  Un henț clar, pe care „centralul" Bîrsan nu l-a văzut, dar a fost salvat de VAR.