FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SEPSI

FOTO Campionat nou, obiceiuri vechi » Gol valabil anulat cu VAR în Rapid - Sepsi: „Nu influențează faza! Decizie greșită”

Rapidiștii au cerut un penalty în minutul 41 al meciului cu Sepsi, din prima rundă a sezonului 2023/2024 din SuperLigă. +21   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 14 iulie 2023 23:35 / Actualizat vineri, 14 iulie 2023 23:50

Rapidiștii au cerut un penalty în minutul 41 al meciului cu Sepsi, din prima rundă a sezonului 2023/2024 din SuperLigă. În repriza secundă, covăsnenii s-au considerat dezavantajați la reușita lui Ștefănescu, anulată pentru ofsaid.

Rapid a controlat prima repriză a disputei cu Sepsi. Giuleștenii și-au creat o mulțime de ocazii, iar fanii au considerat că în minutul 41 au fost nedreptățiți de o decizie.

FCSB - Dinamo, tot mai departe de Ghencea » Mihai Stoica: „M-am dus pe fentă! E o solicitare care nu poate fi satisfăcută sub nicio formă”
FCSB în Ghencea

Rapid a cerut penalty în prima repriză cu Sepsi

Braun a luat pe cont propriu o acțiune în flancul stâng al atacului. A ajuns la marginea careului și a căzut în urma unui duel cu Jonathan Rodriguez

„Centralul” Sebastian Colțescu a dictat lovitură liberă. Fanii au protestat, susținând că locul contactului ar fi fost în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Horia Mladinovici, oficialul din camera VAR, nu a revăzut acțiunea.

Reluările prezentate de televiziuni nu lămuresc nimic. Există, într-adevăr, un contact între cei doi jucători. Cel mai evident este la nivelul pieptului, dar și o posibilă atingere în zona genunchilor.

În ceea ce privește locul, dacă a fost sau nu în suprafața de pedeapsă sau pe linie (caz în care s-ar fi dictat penalty), este imposibil de precizat cu exactitate.

Golul lui Ștefănescu din minutul 65, anulat pentru ofsaid

În minutul 65, Marius Ștefănescu a câștigat duelul cu Braun, a profitat de letargia lui Iulian Cristea și a trimis în poarta lui Moldovan cu un șut la colțul lung din 7 metri. Reușita a fost inițial validată, apoi anulată pentru o poziție de ofsaid a lui Safranko.

După consultarea VAR, Sebastian Colțescu a ajuns la concluzia că atacantul lui Sepsi obstrucționa vederea lui Moldovan.

Covăsnenii au protestat vehement. „Centralul” a scos din buzunar nu mai puțin de 3 avertismente, pentru Niczuly, Ștefănescu și Rodriguez.

„Nu influențează faza, nu e ofsaid!”, a comentat un arbitru pentru GSP. „Decizia e complicată, mai ales că tușierul a dat credit și-a validat reușita. Colțescu s-a luat după Mladinovici într-o fază discutabilă", a adăugat acesta.

Dacă ne uităm pe fază, o să explic. Ofsaidul se judecă în momentul în care pleacă mingea. În momentul acesta, jucătorul care se află în poziție de ofsaid nu împiedică cu nimic câmpul vizual al portarului. Nu are nicio treabă. Dar, când șutează, e într-adevăr în poziție de ofsaid. Doar că mingea se duce în colțul lung