FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - DINAMO 3-2

Ce meci am avut la Mediaș! Gaz Metan îi dă trei goluri lui Dinamo și urcă pe primul loc » "Câinii" au cea mai slabă apărare din Liga 1

Articol de GSP - Publicat luni, 06 august 2018 19:32

Gaz Metan a învins-o pe Dinamo în etapa a 3-a, scor 3-2, și medieșenii au urcat în fotoliul de lider al Ligii 1. Totodată, roș-albii au ajuns la 7 goluri primite în această ediție de campionat, fiind echipa cu cea mai slabă apărare.

Trupa lui Mihai Teja a început în forță partida și Darius Olaru a deschis scorul printr-o execuție spectaculoasă în minutul 7. Bușu a trimis o centrare până la Olaru, mingea a trecut peste toată apărarea dinamovistă, Darius a preluat balonul cu piciorul stâng și a finalizat cu dreptul.

"Cinii" au egalat prin Salomao în minutul 32, după o fază în care autorul centrării Sergiu Popovici se afla în ofsaid.

După pauză echipa lui Florin Bratu a ieșit mai hotărâtă și Robert Moldoveanu i-a adus pe dinamoviști în avantaj. În minutul 56, Popescu a înscris în propria poartă și egalarea revenea din nou pe tabelă, 2-2. Medieșenii au dat lovitura două minute mai târziu, când Carlos Fortes a primit o pasă de la Olaru și a bifat cel de-al treilea său gol în tot atâtea partide în Liga 1.

Vezi meciul liveTEXT!

GAZ METAN - DINAMO 3-2
Au marcat: Olaru '7, M. Popescu '56 ag., Fortes '58 / Salomao '32, Moldoveanu '47

Gaz Metan: Ricardo Batista – V. Crețu, M. Constantin, Diallo, Bușu – I. Cristea, Fofana – D. Olaru, Chamed, Caiado – Fortes
Rezerve: Pleșca – Aurelio Coimbra, Buziuc, Ely, Trif, P. Costea, R. Romeo
Antrenor: Mihai Teja

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor – Pesic, Moldoveanu, Salomao
Rezerve: Eșanu – Sorescu, D. Ciobotariu, D. Popa, R. Grigore, Neicuțescu, Axente
Antrenor: Florin Bratu

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca)
Asistent 1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)