FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FCSB

Cei 3 fotbaliști de la FCSB puși la zid de Becali sunt titulari cu U Cluj

Cei 3 jucători puși la zid de Gigi Becali după Anderlecht - FCSB 2-2 încep din primul minut partida cu U Cluj. E vorba despre stoperul Joyskim Dawa, mijlocașul Malcom Edjouma și extrema Florinel Coman.

Articol de - Publicat luni, 31 octombrie 2022 20:07 / Actualizat marti, 01 noiembrie 2022 00:46

Cei 3 jucători puși la zid de Gigi Becali după Anderlecht - FCSB 2-2 încep din primul minut partida cu U Cluj. E vorba despre stoperul Joyskim Dawa, mijlocașul central Malcom Edjouma și extrema Florinel Coman.

Altădată, cine intra în colimatorul lui Becali ieșea din primul „11” la următorul meci. Din acest punct de vedere, formula de start trimisă de vicecampioană în Ardeal este una interesantă.

Iau cu asalt Cluj Arena » Câte bilete s-au vândut pentru meciul Universității cu FCSB
U CLUJ - FCSB

„11”-le FCSB-ului cu U Cluj, imun la criticile lui Becali

Dawa și Edjouma au fost titulari în Belgia, în timp ce Florinel Coman a intrat pe teren în minutul 64 al partidei care a consemnat eliminarea FCSB-ului din Europa. Așadar, lăsarea lor pe bancă ar fi avut și argumentul uzurii.

Dawa, printre preferații patronului la începutul sezonului, a pierdut și sprijinul lui Becali după ce a greșit la ambele goluri ale belgienilor. „Gata, acum m-am convins și de Dawa! Mi-a plăcut de el în primele meciuri, dar acum, când are statut de titular, nu se mai concentrează”, declara joi seara Becali, neînduplecat nici de golul de 2-2 reușit de stoperul-gafeur. Cum Iulian Cristea este în continuare indisponibil, Dică nu mai avea decât soluția Haruț, un alt fotbalist apostrofat de Becali.

„Și de Edjouma mi-a plăcut în primele meciuri, dar și el a făcut la fel ca Dawa. Acum se împiedică în minge...”, mai spunea Becali săptămâna trecută. Deși Adrian Șut a revenit după accidentarea la genunchi, Dică l-a păstrat și pe francez în formația-standard, alegând să joace din primul minut cu doi mijlocași mai degrabă de profil defensiv, titular cu U Cluj fiind și fostul jucător de la Academica Clinceni.

În fine, ultimul fotbalist certat la TV de Becali după remiza de la Bruxelles este Florinel Coman. „Șeptarul” lui Dică și-a păstrat de asemenea locul în primul „11”, Tavi Popescu e în continuare pe bancă.

Coman nu mai există, parcă nu mai e fotbalist. Îi ziceam lui MM înainte de meci: «Băi, se întâmplă ceva. Coman nu mai e fotbalist! Nu mai e deloc». La ultima fază din meci era relaxat. Intră, bă, în careu! Dacă nu ai curaj, dă pasă, centrează. Pierde toate duelurile, nu rămâne cu mingea la el
Gigi Becali, patron FCSB

Universitatea Cluj - FCSB » Echipele de start

U Cluj: Gorcea - Șt. Vlădoiu, Pițian, D. Ispas, Briceag - Ov. Bic, R. Pires, I. Filip - Chipciu, Thiam, L. Fulop
Rezerve: P. Iliev - Fl. Ilie, Nowak, G. Simion, Purece, Remacle, Haită, Hofman, Bălan
Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea - Edjouma, Ad. Șut, Olaru - Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, M. Dulca, Nikolov, Radunovic, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică