FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - CRAIOVA

CFR CLUJ - CRAIOVA 2-3. VIDEO + FOTO Oltenii sunt mai aproape ca niciodată de titlu în Liga 1, după o victorie electrizantă în Gruia! Clasamentul ACUM

CFR Cluj și Craiova, derby în Liga 1 +35   FOTO
CFR Cluj și Craiova, derby în Liga 1

Articol de - Publicat duminica, 28 iunie 2020 20:00 / Actualizat duminica, 28 iunie 2020 22:27

CS Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj, scor 3-2, și se apropie la un punct de lider.

Vezi AICI programul etapei #5 din play-off

Cu cele mai consistente garnituri posibile, CFR și Craiova au venit la finala campionatului să pună pe dreptunghiul verde tot ce au mai bun pretendentele la titlu: experiență, determinare, orgoliu, valoare și ambiție. Adică un cocktail menit să lumineze un meci care putea să decidă deja noua campioană sau, din contră, să încingă calculele pentru finalul sezonului postpandemie.

După glasul cifrelor, Clujul ar fi trebuit să bifeze deja trei puncte: patru lungimi distanță în play-off, Petrescu versus Bergodi și Petrescu versus Craiova în avantaj net pentru "Bursuc", oltenii au marcat doar într-un singur meci din ultimele opt disputate în campionat împotriva ardelenilor, Bergodi n-a învins niciodată CFR-ul.

Diavolul Koljici e din nou prezent

Dar statistica se topește în creuzetul unui astfel de derby, în care Craiova își joacă o șansă imensă. Iar lui Bergodi i-a ieșit în prima repriză strategia de supunere a liderului. Tripleta din avanposturi a lui Petrescu, Deac – Omrani – Costache, s-a pierdut în țesătura defensivă a oaspeților și a fost ca și inexistentă. Doar ultimul a avut șarje curajoase în flancul stâng, de unde s-a născut inclusiv o fază la care clujeanul s-a ales cu avertisment pentru simulare după un clinci cu Vlădoiu (6). Reluările TV vor fi demonstrat însă că Istvan Kovacs ar fi trebuit să pună mingea pe var! În schimb, diavolul Koljici a ieșit din nou la rampă, ducând în spate o trupă a Craiovei cvasi-dependentă de strălucirile bosniacului.

Golul de 0-1, un șut în forță de la 20 m, a semănat cu KO tehnic în termeni de box, căci Arlauskis aproape că nici n-a avut timp să vadă mingea decât atunci când scutura plasa. Și tot Koljici l-a speriat pe Burcă, i-a furat un balon și a scăpat singur cu Arlauskis, dar, de această dată, goalkeeperul lituanian a salvat situația în disperare de cauză.

Oltenii se prăbușesc în 10 minute

Cu 1-0 la pauză pe tabelă, un singur moment de cumpănă la transversala lui Itu și euforia a 45 de minute pe val, Craiova a pornit în trombă și mitanul secund. Iar finalizarea lui Mihăilă pentru un 2-0 miraculos părea să dea semnalul pentru o petrecere pe cinste în cabina oltenilor. A fost suficient însă un singur moment de rătăcire, cu torpila în cross a lui Deac, pentru ca întregul scenariu al partidei să se încline în partea opusă. Craiova parcă s-a înmuiat dintr-un pocnet de degete, Vinicius a făcut 2-2 în minutul 70, iar CFR-ul s-a lansat cu toate liniile către întoarcerea spectaculoasă a rezultatului.

+31 FOTO

Cicâldău aduce minunea

De pe margine, Petrescu a susținut semnalul ofensiv, cu Petrila și Rondon în locul lui Itu și Djokovici, gazdele s-au cățărat efectiv peste careul Craiovei, unde Bergodi a fortificat cu Vătăjelu și Cosici, sperând să conserve o remiză care încă mai ținea vie speranța de titlu. Dar când lucrurile mergeau spre o remiză garnisită cu un mix de condimente fotbalistice, Cicâldău a inventat pe contraatac o întoarcere a lui Camora și un balon plasat lin lângă bară, în stânga lui Arlauskis, declanșând fiesta pe banca olteană. De acum, sfârșitul campionatului va fi un război la baionetă pentru ca trupa lui Bergodi să mai recupereze încă un punct, ultimul, pentru a accede la titlul pe care-l visează din 1991.

FINAL » CFR Cluj - Craiova 2-3

CFR Cluj - Craiova, echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovic - C. Deac, Omrani, V. Costache
Rezerve: Hindrich - D. Ciobotariu, Cestor, Hoban, Al. Păun, Petrila, Rondon, L. Traore
Antrenor: Dan Petrescu

Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Acka, Bălașa, N. Bancu - Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău - An. Ivan, Koljic, V. Mihăilă
Rezerve: I. Popescu - Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Baiaram, Bărbuț, Gustavo, L. Nițu
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / Asistenți: Vasile Marinescu și Mircea Orbuleț (ambii din București)

Derby de titlu în Liga 1, cu amintiri fabuloase ale duelurilor din Serie A » Petrescu e formidabil, Bergodi are trofeu doar în Malta

Știm arbitrul derby-ului CFR Cluj - CS Universitatea Craiova » Avantaj pe hârtie pentru ardeleni