FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - MIOVENI 4-2

video + foto Nu e banc: 6 goluri într-un meci cu Dan Petrescu pe bancă » Clasamentul Ligii 1 la finalul partidei CFR - Mioveni

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 iulie 2022 00:01 / Actualizat duminica, 31 iulie 2022 00:10

CFR Cluj a învins-o pe CS Mioveni, scor 4-2, în etapa #3 din Liga 1. Meciul a fost întrerupt circa 40 de minute pe parcursul reprizei secunde, după ce nocturna arenei „Dr. Constantin Rădulescu” a picat.

Toate rezultatele etapei #3

Suma incredibilă investită de CFR în nocturna care acum i-a creat atâtea necazuri » Instalația nouă a costat mai mult ca transferul lui Miculescu la FCSB
CFR Cluj - CS Mioveni

CFR Cluj - CS Mioveni 4-2 » Victorie atipică pentru Dan Petrescu

CFR a avut prima mare ocazie de gol în minutul 4, când lovitura de cap a lui Debeljuh a fost respinsă în ultimul moment de Croitoru. Total surprinzător, scorul l-a deschis Mioveni, după o gafă uluitoare semnată de Bordeianu

+6 FOTO

Mijlocașul defensiv al campioanei a pasat greșit „acasă”, Bogdan Rusu a interceptat și l-a învins pe Scuffet, italianul aflat la debut între buturile gazdelor (7).

Experiența și plusul de valoare ale CFR-ului s-au văzut însă până la pauză. Debeljuh a luat la țintă bara (14), apoi a reușit „dubla” în decurs de 5 minute: „cap” la recentrarea lui Bordeianu după un corner (34) și finalizare de „vârf” autentic într-o situație de 1 la 1 cu Flavius Croitoru (38). Ciprian Deac a închis socotelile primului act la capătul unui penalty dictat cu ajutorul VAR.

Evenimentele din partea secundă s-au jucat cu nervii lui Dan Petrescu, antrenor oricum neobișnuit cu un asemenea scor. Rusu a redus din ecart cu o lovitură de cap excelentă, pe un fond de joc modest al „feroviarilor” (60).

Câteva zeci de secunde mai târziu, „centralul” Bogdan Dumitrache întrerupea partida din cauza defectării instalaţiei de iluminat. Nocturna a repornit aproximativ 40 de minute mai târziu. La reluare, Ovidiu Hoban a risipit emoțiile cu un șut deviat din afara careului (72).

1.500 de spectatoriau asistat la întâlnirea dintre CFR și Mioveni

Astfel, CFR ajunge la 6 puncte în actuala stagiune, în timp ce argeșenii sunt lanterna roșie a Superligii: 3 meciuri, 0 puncte.

FINAL. CFR Cluj - CS Mioveni 4-2

CFR Cluj - CS Mioveni. Echipele de start

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Graovac, Burcă, Camora - Boateng, Bordeianu - Deac, Jefte, Petrila - Debeljuh
REZERVE: Gal - Braun, Yuri, Hoban, Muhar, Păun, Roger, Gîdea, Yeboah
ANTRENOR: Dan Petrescu

CS MIOVENI: Fl. Croitoru - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Vereș, Pop, Trif - Buziuc, B. Rusu, Coșereanu
REZERVE: I. Popescu - Al. Iacob, Panait, Rădescu, Burnea, Blănaru, Cierpka, Antal, Cr. Dumitru
ANTRENOR: Alexandru Pelici

Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Dumitrache Bogdan (Bucureşti) / A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Bârleanu Vlad (Bucureşti) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Valeriu Iftime, patronul de la FC Botoșani, a fost interzis pentru 6 luni. Concret însă, sancțiunea nu înseamnă nimic :D