FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC BOTOȘANI 2-0

VIDEO CFR Cluj - FC Botoșani 2-0 » „Rooney” o detronează pe FCSB în 3 minute! Noul clasament din play-off

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, în etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 aprilie 2021 20:50 / Actualizat miercuri, 28 aprilie 2021 21:00

Programul din play-off-ul Ligii 1

CFR a controlat partida de la început, iar echipa lui Iordănescu a rezolvat meciul în trei minute.

Mai întâi, Sigurjonsson a interceptat la marginea lui „16” o respingere nefericită a lui Chindriș și a marcat cu o execuție plasată, în dreapta lui Hankic, care a și deviat mingea, însă insuficient pentru a evita golul ('25).

Apoi, islandezul a semnat „dubla”, de această dată cu piciorul stâng. Scăpat singur cu portarul, „Rooney”, așa cum îi spun colegii, a finalizat impecabil: trasor puternic în diagonală ('28).

CFR Cluj a avut și un penalty

În minutul 17, „feroviarii” ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă. În careul moldovenilor, Christopher Braun a comis două „infracțiuni”: a oprit mingea cu brațul drept și l-a călcat, ușor, pe coapsă pe Ciprian Deac, „decarul” gazdelor. „Centralul” întâlnirii, Horia Mladinovici, a lăsat jocul să continue.

CFR Cluj a depășit-o pe FCSB!

Grație acestui succes, CFR a trecut, provizoriu, peste FCSB în clasament. Roș-albaștrii își vor recăpăta statutul de lider doar în cazul unei victorii, joi, cu Craiova.

CFR Cluj – FC Botoșani 2-0

CFR Cluj – FC Botoșani, echipele de start

CFR CLUJ: Sandomierski - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - Deac, Debeljuh, V. Costache
REZERVE: Murariu, Latovlevici, Ben Youssef, O. Hoban, Itu, Chipciu, Păun, Omrani, Rondon
ANTRENOR: Edward Iordănescu

FC BOTOȘANI: Hankic - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Papa, Rodriguez, Tîrcoveanu - Ashkovski, D. Croitoru, Fili
REZERVE: Pap, Patache, Meleke, Plămadă, Holzmann, Racovițan, Ongenda, Camara, Al Mawas
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Horia Mladinovici // Asistenți: Vladimir Urzică, Daniel Mitruți

Cornel Șfaițer, după ședința Comitetului Executiv: „Vom avea VAR din sezonul viitor!”

Citește mai multe știri din Liga 1:

Marius Croitoru surprinde: „Aș fi vrut ca CFR Cluj să câștige în ultima etapă”

Edi Iordănescu, atacat frontal: „De ce faci lucrurile astea? Te mai crede lumea?”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”