FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - VOLUNTARI 1-0

VIDEO+FOTO CFR Cluj - FC Voluntari 1-0. Omrani, salvatorul campioanei! Puncte importante obținute în minutul 90

CFR Cluj - FC Voluntari, în etapa #14, live +42   FOTO
CFR Cluj - FC Voluntari, în etapa #14, live

Articol de - Publicat sambata, 30 octombrie 2021 23:29 / Actualizat sambata, 30 octombrie 2021 23:31

CFR Cluj a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, cu un gol marcat de Omrani în minutul 90. Campioana păstrează un avans de 8 puncte față de CS Universitatea Craiova.

Vezi AICI programul etapei #14

În Gruia nu e deloc liniște, iar lucrurile se văd și pe teren. „Feroviarii” au început autoritar partida, iar în minutul 2 puteau deschide scorul, când Tamaș a deviat periculos o centrare a lui Camora.

Ilfovenii s-au dezmeticit și au ratat la rândul lor o șansă mare. În minutul 6, Ion Gheorghe a scăpat singur spre poarta lui Bălgrădean, dar nu și-a potrivit bine mingea. La aceeași acțiune, oaspeții au cerut penalty, pentru o intrare întârziată a lui Burcă asupra lui Gheorghe.

Repriza a continuat cu un ritm bun, cu șansele la ambele porți. Asta în special datorită trupei lui Ciobotariu, care nu a refuzat jocul. Cea mai mare șansă a fost irosită în minutul 27. Petrila a executat bine o lovitură liberă de la 17 metri, dar mingea a lovit doar bara transversală.

Omrani, salvatorul lui Petrescu în CFR Cluj - FC Voluntari

„Feroviarii” au avut o bară și în partea secundă. Șutul violent la lui Camora a fost deviat de Popa în stâlpul din stânga, apoi reținut. Dan Petrescu a părut supărat și pe jucătorii de pe banca de rezerve, nu doar pe Gabriel Debeljuh sau pe Denis Ciobotariu. A efectuat prima schimbare târziu, în minutul 77, când Păun i-a luat locul lui Boateng.

Alt jucător introdus pe final și-a adus contribuția la golul izbăvitor. În minutul 90, Susic a centrat plouat din apropierea fanionului de la colțul terenului. Apărătorii oaspeților nu s-au înțeles, iar mingea a ajuns la Omrani. Francezul a tras cu sete, din 8 metri.

+38 FOTO

Dan Petrescu obține o victorie în stilul clasic, 1-0, și păstrează un avans important față de CS Universitatea Craiova și FCSB. CFR Cluj este prima în Liga 1, cu 36 de puncte. FC Voluntari pierde al doilea meci consecutiv, dar rămâne pe loc de play-off, cu 24 de puncte.

CFR Cluj - FC Voluntari 1-0

CFR Cluj - FC Voluntari, echipe de start:

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea, Burcă, Bouhenna, Camora - Culio, Boateng, C. Deac - Omrani, Alibec, Petrila
Rezerve: Hindrich - Susic, Fl. Ștefan, A. Păun, Gîdea, Chipciu, Costache, Sacko
Antrenor: Dan Petrescu

Dan Petrescu, activități de contraspionaj » Jucător exclus pentru a nu transmite tactica
CFR CLUJ

Voluntari: M. Popa - Richardinho, Tamaș, Armaș - C. Costin, V. Rață, Droppa, Helder Tavares, Briceag - Nemec, I. Gheorghe
Rezerve: Rîmniceanu - I. Andreas, Al. Vlad, Fl. Achim, N. Roșu, I. Golan, Merloi, L. Fulop, Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti)