FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - KIEL

VIDEO CFR Cluj s-a încurcat de o divizionară secundă în primul amical al iernii » Ce echipe a folosit Petrescu + Gafă mare a lui Scuffet

CFR Cluj a remizat în amicalul cu Kiel / Sursă foto: Facebook

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 ianuarie 2023 18:01 / Actualizat miercuri, 11 ianuarie 2023 18:37

CFR Cluj, campioana en-titre din Liga 1, a remizat cu Holsten Kiel (locul 8 din Zweite Bundesliga), scor 1-1, în primul amical din cantonamentul de la Oliva Nova.

„Feroviarii” au folosit două formule diferite, câte una pentru fiecare repriză. Au început meciul într-o echipă apropiată de cea standard, mai puțin Mario Camora, trimis în teren alături de rezerve, în repriza secundă. Nemții au deschis scorul după 10 minute, prin Muhling, care a profitat de ieșirea necalculată a goalkeeper-ului Scuffet și a îndeplinit o simplă formalitate.

CFR Cluj, doar egal cu Kiel, în primul amical al iernii

Egalarea a venit în minutul 42, prin Claudiu Petrila. Angajat ideal, extrema vișiniilor a înscris pe lângă portar din câțiva metri. Cu o echipă plină de rezerve, Clujul n-a mai reușit să înscrie în repriza secundă, începând cantonamentul din Spania cu un pas greșit.

Până la reluarea campionatului, CFR va mai disputa alte trei partide de verificare, adversarele urmând să fie anunțate de ardeleni.

Dan Petrescu a început amicalul în formula: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Braun - Boateng, Bordeianu, Deac - Yeboah, Malele, Petrila

Echipa folosită de „Bursuc” în repriza secundă: Sava - Hoban, Billong, Kolinger, Camora - Roger, Muhar, Cvek - Bîrligea, Maglica, Janga

VIDEO CFR Cluj, remiză în primul amical din Spania, cu Kiel, 1-1 (rezumatul partidei)

Dilema lui Panduru, după transferul CFR-ului: „De ce vrei să te întorci în România? Abia așteptai să pleci”

OFICIAL Transferul pe axa CFR - U Cluj a fost oficializat: „Îi urăm multă baftă în carieră”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni