FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CRAIOVA 1-0

CHINDIA TÂRGOVIȘTE - CRAIOVA 1-0. VIDEO+FOTO Emil Săndoi îi răpune din nou pe olteni! Prima înfrângere pentru Ouzounidis pe banca alb-albaștrilor

CHINDIA - CRAIOVA, liveTEXT pe GSP.ro +22   FOTO
CHINDIA - CRAIOVA, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de - Publicat sambata, 27 februarie 2021 21:54 / Actualizat sambata, 27 februarie 2021 22:03

Chindia Târgoviște a produs cea mai mare surpriză a etapei și a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 1-0. Oltenii nu au primit un penalty clar la 0-0.

• Emil Săndoi, antrenorul Chindiei, bifează a doua victorie din acest sezon în fața Craiovei. Dâmbovițenii câștigaseră și meciul tur, 1-0 pe „Ion Oblemenco”

Vezi AICI programul etapei #25!

Craiova nu se regăsește nici cu Marinos Ouzounidis pe bancă. Oltenii au bifat prima înfrângere de la venirea antrenorului elen, 0-1 la Buzău cu Chindia Târgoviște. După o primă repriză modestă, în care Craiova a avut doar ocazii timide de gol, partida s-a aprins în repriza secundă, și cu largul concurs al lui Istvan Kovacs.

Craiova trebuia să primească penalty în repriza a doua

Cea mai controversată fază a meciului a venit în minutul 56. Andrei Ivan a fost lovit evident în picior de Marco Dulca. Atacantul Craiovei era cu spatele la poartă și încerca să intre în posesia balonului.Centralul” Istvan Kovacs, excelent plasat, la 3 metri de fază, a lăsat jocul să continue

15 minute mai târziu, același Istvan Kovacs a dictat însă penalty pentru Chindia, la un duel între Paul Papp și Neguț. Paul Iacob, mijlocașul Chindiei, a zguduit bara transversală, dar și-a luat revanșa opt minute mai târziu, când s-a distrat cu apărarea visătoare a Craiovei și l-a învins pe Pigliacelli cu un șut plasat.

Craiova va avea șansa revanșei marți, tot la Buzău, în sferturile de finală ale Cupei României.

+18 FOTO

CHINDIA - CRAIOVA 1-0

CHINDIA - CRAIOVA, echipe de start:

CHINDIA: Aioani - Căpuşă, Piţian, Celea, C. Dinu - Dulca, V. Raţă, P. Iacob, Dumitraşcu - D. Popa, D. Florea
REZERVE: D. Moldovan, Yameogo, Mitrea, Berisha, Fomba, Kocic, Neguţ, Atanase, Martac
ABSENȚI: Negrea (accidentat), Corbu, Neicuțescu, Cherchez (indisponibili)
ANTRENOR: Emil Săndoi

CRAIOVA: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu - Mateiu, Nistor - Căpăţână, Cicâldău, Baiaram - Ivan
REZERVE: L. Popescu, Mitran, Vătăjelu, Screciu, Fedele, Bic, Bărbuş, J. Camara, Tudorie
ABSENȚI: Ofosu, Acka, Bălașa (accidentați), M. Roman II (indisponibil)
ANTRENOR: Marinos Ouzounidis

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / Asistenți: Marinescu Vasile (Bucureşti) și Artene Ovidiu (Vaslui)

Clasament Liga 1:

Este peste tot acasă :) » Clubul din Liga 1 a anunțat al 4-lea stadion pe care va juca în acest sezon

Craiova, în stare de alertă! Ouzounidis: „Nu ne avantajează ce se întâmplă!”