FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FARUL 1-1

FOTO „VAR” improvizat în Liga 1 » Scene de tot râsul la Ploiești, după faza de penalty din Chindia - Farul

Sebastian Colțescu a văzut faza de penalty din Chindia - Farul pe o cameră a unui operator video // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 noiembrie 2022 19:21 / Actualizat sambata, 12 noiembrie 2022 19:59

Scene incredibile în Chindia - Farul 1-1: „centralul” Sebastian Colțescu a fost chemat la marginea terenului să revadă o fază suspectă de penalty, dar monitorul pentru video-arbitraj nu a funcționat, astfel că arbitrul a apelat la o cameră a operatorilor video.

Minutul 82 al meciului de la Ploiești. Jeremy Corinus, fundașul francez introdus pe teren de Gică Hagi în minutul 75, l-a lăsat pe Doru Popadiuc să-i ia fața, apoi l-a călcat pe picior în interiorul propriului careu.

Jeremy Corinus l-a descălțat, la propriu, pe Doru Popadiuc // foto: captură DigiSport

„Centralul” Sebastian Colțescu nu a fluierat, dar a fost avertizat din camera VAR, de perechea Szabolcs Kovacs / Ferencz Tunyogi, că faza e suspectă de penalty.

Valeriu Iftime l-a ofertat pe „Nagelsmann de România”: „Da, confirm”
FC BOTOȘANI

„VAR” improvizat în Liga 1 » Scene de tot râsul după faza de penalty din Chindia - Farul 1-1

Colțescu a mers la monitorul de la marginea terenului, numai că acesta nu afișa nimic! „Centralul” nu putea vedea imaginile, astfel că decizia s-a amânat până în minutul 90+1.

Monitorul VAR nu a funcționat la Chindia - Farul

După minute bune de rumoare și nedumerire, Colțescu a fost îndrumat către o cameră de filmare a operatorilor video. A revăzut faza acolo și a dictat penalty. În minutul 90+1, Neguț a egalat.

Ca urmare a minutelor pierdute la acea fază, de la margine s-au arătat 10 minute de prelungire.

Defecțiunea tehnică de astăzi nu a fost prima astfel de problemă a sistemului de video-arbitraj în Liga 1. Alte astfel de momente au avut loc, de exemplu, la FCSB - U Cluj

Colțescu arbitrează cu dezinvoltură, poate arbitra la orice nivel, cred că o face fără să comenteze cineva înainte sau după meci. E foarte bun, a ajuns la un nivel foarte bun.

Mai bine așa, să dureze, decât să se ia o decizie greșită. Cam așa a fost și în Turcia în primul an. Ce să facem, suportăm și asta, nu e ok.

Unii spun că le ia plăcerea golului. Eu cu Rapid n-am schițat niciun gest, la primul gol al nostru mi s-a părut ofsaid, la al doilea nu știam ce s-a întâmplat, toată lumea s-a oprit. Nu mi-a luat deloc plăcerea golului, m-am bucurat cu întârziere, foarte tare. M-am descătușat, la golul 3 a fost ceva...

Mihai Stoica la Orange Sport

Dan Petrescu, lăsat perplex de propriul jucător: „Ceva nu e în regulă! E a 10-a sau a 11-a oară”
CS Mioveni - CFR Cluj
Te cerți cu Gigi, MM se dezice de tine » 3 cazuri în care managerul FCSB și-a atacat favoriții, după ce aceștia s-au răfuit cu Becali