FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC BOTOȘANI 2-3

VIDEO FC Botoșani întoarce incredibil meciul cu Chindia și urcă pe loc de play-off! Clasamentul ACUM

Chindia Târgoviște și FC Botoșani se înfruntă astăzi, de la ora 17:30, în runda cu numărul 21 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat joi, 04 februarie 2021 19:32

FC Botoșani a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 3-2, și urcă pe loc de play-off în Liga 1

Partida de la Ploiești a început cu două gafe inexplicabile ale oaspeților În minutul 5, Patache și-a tras adversarul în careu, sub ochii lui Ovidiu Hațegan. Penalty-ul a fost transformat de Daniel Popa. În minutul 11, Țigănașu a pasat către propriul portar, de la aproape 20 de metri. Hankic a luftat, iar Chindia se desprindea pe tabelă.

FC Botoșani a revenit incredibil în meciul cu Chindia

Marius Croitoru era un car de nervi pe bancă, dar a găsit soluțiile optime. Realdo Fili a redus din diferență în minutul 26. Moldovenii au egalat până în pauză, prin golgeterul Hamidou Keyta. Andrei Chindriș a stabilit rezultatul final în minutul 77, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Rodriguez.

FC Botoșani ajunge la 4 victorii în ultimele 5 etape. Acumulează 30 de puncte și e sigură că va încheia etapa cu numărul 21 pe loc de play-off. Chindia cade pe locul 7, cu 28 de puncte.