FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC BOTOȘANI

4 minute de foc în Chindia - Botoșani » Penalty refuzat gazdelor + gol marcat dintr-o poziție la limită

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 februarie 2022 12:56 / Actualizat duminica, 20 februarie 2022 13:09

Startul meciului dintre Chindia și FC Botoșani a fost unul cu scântei, iar în decurs de 4 minute s-au petrecut două faze controversate.

În minutul 9, gazdele au cerut un penalty după un duel între Daniel Florea și Joyskim Dawa. Atacatul Chindiei a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu și a fost blocat de fundașul celor de la FC Botoșani.

FOTO. Penalty refuzat Chindiei în meciul cu FC Botoșani

Reluările TV au arătat că duelul dintre Florea și Dawa nu a fost unul regulamentar. Fundașul îl blochează cu mâna pe Florea, iar între cei doi există și un contact la nivelul picioarelor.

+13 FOTO

Arbitrul Bogdan Dumitrache a decis să lase jocul liber, în ciuda protestelor celor de la Chindia.

Ulterior, camerele TV l-au surprins pe Emil Săndoi, antrenorul gazdelor, discutând cu al patrulea arbitru, căruia i-a transmis, nervos, că a văzut reluare. „E penalty clar”, a spus antrenorul.

Chindia, gol dintr-o poziție la limită

După doar 4 minute, în minutul 13, Chindia a reușit să deschidă scorul, după o fază în care moldovenii au cerut ofsaid.

FC Botoșani a reclamat faptul că Sila se afla în afara jocului în momentul pasei, dar asistentul Vlad Bârleanu a decis să nu ridice fanionul, considerând că Sila se afla în spatele lui Braun, fundașul de la FC Botoșani.