FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC HERMANNSTADT

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 1-1 » Pace la Ploiești, în penultimul meci al etapei

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt, în etapa #2, live

Articol de GSP - Publicat luni, 25 iulie 2022 20:25 / Actualizat luni, 25 iulie 2022 20:54

Chindia și Hermannstadt au remizat la Ploiești, 1-1, în etapa secundă a noului sezon de Liga 1.

Programul și rezultatele etapei #2

Sibienii au început meciul extraordinar. În urma unei incursiuni în partea dreaptă, Butean a centrat în fața porții, de unde Cornel Dinu a respins stângaci, pe direcția portarului Cătălin Căbuz. Balonul a ricoșat la picioarele lui Oroian, care l-a introdus în plasă.

Dâmbovițenii au restabilit egalitatea doar 7 minute mai târziu. Andrei Șerban a centrat din lovitură liberă, iar stoperul Daniel Celea a reluat cu capul, de la aproximativ 6 metri de poartă, pe colțul lung.

Treptat, meciul s-a stins, iar prima parte a fost lipsită de alte ocazii importante de poartă.

Ocazii importante în repriza a doua, dar tabela a rămas neschimbată

Chindia a părut mai incisivă la ieșirea de la cabine și a avut șansa de a intra în avantaj în minutul 47. Daniel Popa a preluat o pasă lungă, și-a făcut mingea pe piciorul stâng și a șutat cu pământul, dar Iliev l-a ghicit și a respins în corner.

Replica sibienilor a venit în minutul 63, la capătul unei lovituri libere. Baba Alhassan a reluat slab cu capul, iar Căbuz a intervenit în doi timpi.

Chindia a mai avut o șansă uriașă de gol în minutul 87. Bejan a întors neglijent mingea către Iliev, colegul din poartă, care a degajat balonul fix înainte să-i fie „suflat” de un adversar. Mingea a ajuns la Atanase, care a încercat să-l învingă pe Iliev cu o execuție rapidă, citită de portarul bulgar.

S-a încheiat 1-1, Chindia reușind astfel să obțină primul punct din noul sezon. Hermannstadt, învingătoare în prima etapă, 3-0 cu CS Mioveni, ajunge la 4 puncte.

FINAL » Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 1-1

Echipele de start la Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt:

CHINDIA: Căbuz - Dumitrașcu, Celea, Boldor, C. Dinu - Vorobjovas, Dulca - Neguț, Chamed, A. Șerban - Popa
REZERVE: D. Moldovan, Ioniță, Passaglia, Cherchez, Mihaiu, Popadiuc, Cooper, Atanase, Dima
ABSENT: Căpușă (suspendat)
ANTRENOR: Adrian Mihalcea

HERMANNSTADT: Iliev - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț - Sota, Biceanu, Baba - Petrescu, Paraschiv, Oroian
REZERVE: Muțiu, Antoche, Năstăsie, Issah, Buhăcianu, Balaure, Iancu, Popescu, Răuță
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) / Arbitru VAR: Călin Iulian (Ştefăneşti), Arbitru AVAR: Mitruţi Daniel (Craiova)

Laszlo Balint a făcut iureș după egalul cu U Cluj: „Catastrofal! Cum să faci asemenea greșeli? Am nevoie de jucători”
U CLUJ - CSU CRAIOVA 1-1
Adrian Mititelu, atac furibund la adresa lui Gino Iorgulescu: „Primeşte anual 300.000 de euro, nefiind în stare să rezolve o problemă minoră”
FCU CRAIOVA - CFR CLUJ 3-1