FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - UTA

Chindia Târgoviște - UTA 1-1. VIDEO Arădenii smulg un egal în prelungiri! Cum arată ACUM clasamentul

Chindia - UTA e primul meci al zilei din Liga 1 / Sursă foto: Alexandra Fechete

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 februarie 2021 16:31 / Actualizat sambata, 13 februarie 2021 16:31

Chindia Târgoviște și UTA au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 23 din Liga 1.

Programul rundei #23 din Liga 1

Chindia a fost la câteva clipe să obțină prima victorie după 3 înfrângeri consecutive în Liga 1. Într-un meci închis, cu puține ocazii, scorul a fost deschis de Daniel Popa. Fostul atacant dinamovist a înscris în minutul 31, după o acțiune deosebită a lui Florea. Mijlocașul Chindiei a depășit doi adversari în banda stângă, a pătruns în careu și a pasat la 6 metri. Popa a preluat cu și a șutat la colțul lung.

Când gazdele se pregăteau de sărbătoare, fundașul central Erico a restabilit egalitatea, cu o lovitură de cap, în al doilea minut al prelungirilor, după un carambol în careul Chindiei.

Chindia și UTA, pași greșiți în lupta pentru play-off

Chindia ajunge la 5 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, iar play-off-ul e tot mai departe. Târgoviștenii au 29 de puncte, 4 mai puțin decât Academica Clinceni și FC Botoșani, formațiile din față. Și UTA bate pasul pe loc, la egalitate de puncte cu Chindia, dar cu un golaveraj mai slab.

Clasament Liga 1:

Chindia Târgoviște  - UTA 1-1

Chindia Târgoviște- UTA, echipele de start

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, Kocic – Diaz, Dulca, Rață. Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
Rezerve: Moldovan, Atanase, Yameogo, Mitrea, Berisha, Șerban, Ioniță, Martac, Fomba
Antrenor: Emil Săndoi

UTA: Iacob – Melinte, Erico, Benga, Shilakov – Antal, Roșu, Isac, Rusu – Roger, Ad. Petre
Rezerve: Balauru, Fl. Ilie, Albu Teșcan Miculescu, Hora, Rus, Buhăcianu, Peteleu
Antrenor: Alin Pînzaru

Arbitru: Sorin Costreie / A1: Sebastian Gheorghe / A2: Marius Cristian Marchidanu / Observator: Nicolae Marodin
Stadion: Buftea

VIDEO Ioan Mărginean, povești savuroase despre blaturi: „Nu trebuia să dau niciun gol și am dat două!”

FC Argeș - Viitorul 1-0. VIDEO Serie extraordinară a piteștenilor: al nouălea meci fără înfrângere în Liga 1!

Viitorul străinilor! Echipa lui Gică Hagi e în cădere liberă după ce și-a schimbat strategia