Alte știri din fotbal
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League”
0
Raul Rusescu a ales Dream Team-ul Superligii: „E surpriza sezonului!”
0
Ultima notă primită de Ciprian Deac ca jucător » Cine e repetentul pentru antifotbal în CFR Cluj - FC Argeș
0
Daniel Pancu și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj: „Mi se îndeplinesc toate condițiile în altă parte!”
2
Știri din fotbal internațional
Delegația echipei calificate la Mondial, băgată în carantină din cauza epidemiei de Ebola
0
Cesc Fabregas, reacție tăioasă față de obiectivul lui Chivu: „E o lipsă de respect. Sigur nu va juca la Inter!”
0
Șarmanta prezentatoare TV a fost cucerită de stilul lui Cristi Chivu: „Mi-a plăcut ce a încercat el să transmită”
0
Barcelona îi prelungește contractul fundașului: nu a mai prins minute din 2025
0
Lifestyle
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
1
Ramona Olaru, vedeta Antenei, antrenament neobișnuit » Antrenorul a rămas surprins: „Dă bine?”
5
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
12
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
8
Doi analiști politici explică ce opțiuni mai are Nicușor Dan după ...
Libertatea
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa ...
Adevărul
O decizie definitivă a Curții de Apel București produce panică la FRF: ...
GSP SPECIAL
Măsuri de siguranță fără precedent la concertul lui Max Korzh: 90% dintre ...
Libertatea
Fara Hagi nu ar fi ajuns pana acolo. Cate finale a mai jucat Galata dupa ce s-a retras Hagi? Si la Euro 2000 Hagi a fost eliminat. Dar dupa, nationala Romaniei nu a mai pupat performante similare. Dobrin ce echipa a dus in finala unei competii europene? Sau ce calificari din grupe la turnee finale a inregistrat.
eu ti-as da dreptate daca ai avea, dar incurci rau lucrurile. Ungaria si Slovacia nu ne-au calarit niciodata, meciul cu Tara Galilor unde Hagi ne-ar fi scos a fost in Preliminariile '94 unde am spus deja ca Hagi a fost remarcabil. Portugalia am batut-o la Lisabona fara Hagi, spui ca s-a vazut lipsa lui Hagi intre 1998 dar mai degraba s-a vazut in rau prezenta lui dupa revenire. Am batut cu el Ungaria cu 2-0 (Ungaria era pe atunci putin mai buna decat Moldova), iar la CE am facut 1-1 cu una din cele mai slabe Germanii din istorie, am mancat bataie de la Portugalia (pe care in preliminarii o batusem fara el) si am batut Anglia in principal datorita faptului ca Hagi NU A JUCAT. Apoi ultimul meci al lui Hagi la Nationala - cel mai jenant din cariera lui, cand i-a rupt piciorul lui Conte si a fost eliminat pe teren pentru simulare (al 2lea galben).
Sa nu-l uitam pe Carabageac
Nu stiu ce trebuie sa faca un jucator ca sa il remarci tu, dar pentru restul lumii care intelege cat de cat fotbalul Hagi s-a remarcat constant cat a jucat si estetic si tactic, in primul rand pentru ca era motorul echipei si facea de unul singur jocul dintre linii prin un dribling sau o pasa inventiva, toata temporizarea aia care l-a facut antrenor mare pe Cascheta a fost posibila pentru ca echipa avea un jucator ca Hagi. Ca sa iti fie mai usor poti compara scurta perioada dintre 98-2000 cat Hagi era retras si ajunsesem dintr-o echipa care elimina Anglia sau Columbia, o echipa calarita de slovaci si unguri prin preliminarii. Daca vrei si intelegi doar goluri si pase de gol, a avut si d-alea, nu doar in 94. Cand ne-a scos cu Tara Galilor, Portugalia, Irlanda, pasa de gol care ne-a adus victoria cu Anglia la mondial si daca nu ma insel si calificarea in optimi. Pariu ca daca chiar stam sa ne gandim mai gasim?
1988 am vrut sa scriu, despre 1998 am pomenit mai jos. Mersi pt atentionare.
"1998, nu ne-am calificat." Eu imi aduc aminte nu numai ca ne-am calificat, dar si ca am castigat grupa in fata Angliei.
echipa nationala a fost mediocra si cu Hagi si fara Hagi. Cea mai mare performanta cu echipa nationala pt Hagi ramane sfertul de finala din SUA. Hai sa vedem si celelalte campanii/turnee finale: 1984, Hagi nu s-a remarcat. 1986, nu ne-am calificat. 1998, nu ne-am calificat. 1990 Hagi nu a avut vreo contributie speciala la calificare, fiind chiar eliminat in meciul decisiv cu Danemarca. In Italia 90 am castigat un singur meci, in care Hagi nu a jucat. In 1992 nu ne-am calificat. 1994 calificari si turneu final f bune facute de Hagi. 19963 infrangeri in grupe. 1998 am iesit din grupe, Hagi nu s-a remarcat. 2000 o singura victorie, fara Hagi in echipa.
lacatus!
Cu 6 goluri la echipa nationala nu-l putem considera cel mai mare fotbalist roman din toate timpurile,au fost fundasi care au dat mai multe goluri.
Ilie Balaci
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.