FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA #10, PLAY-OUT

CLINCENI - VOLUNTARI 2-1. Cojocaru și-a îngropat echipa! Gafa incredibilă a portarului, decisivă

Academica Clinceni a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1

Articol de - Publicat vineri, 17 iulie 2020 18:00 / Actualizat sambata, 18 iulie 2020 11:54

Academica Clinceni a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1, în runda cu numărul 10 din play-out-ul Ligii 1.

Gafa portarului Cojocaru, la scorul de 1-0 pentru amfitrioni, a costat-o pe Voluntari, în cele din urmă, toate punctele puse în joc.

Clinceniul a bifat ieri 3 puncte mari, dar trebuie să-i mulțumească în primul rând portarului advers. Exact într-un moment al jocului în care oaspeții erau mai aproape de 1-1 decât amfitrionii de 2-0, Cojocaru a comis-o mai rău ca-n curtea școlii. În tentativa de a degaja un balon, a luftat penibil, iar Markovici atât a așteptat: 2-0.

Un cadou care în cele din urmă s-a dovedit decisiv în stabilirea învingătoarei. Degeaba a făcut Mihai Teja schimbările potrivite.

Mai mult decât golul lui Tudorie (75), intrat la pauză, nu le-a ieșit oaspeților, deși au dominat copios aproape întreaga repriză secundă. Ca o comparație cu Cojocaru, în poarta cealaltă, Vâlceanu a avut câteva intervenții salutare, cu care a "securizat" victoria.

„Sunt foarte dezamăgit că am luat acel gol stupid. Este inimaginabil. Trebuia să fie mingea mea" - Valentin Cojocaru, portar FC Voluntari

Bogdan Andone: "Sperăm să luăm cele trei puncte în meciul cu Craiova”

6 goluria marcat Șut, jucător împrumutat de FCSB la Clinceni

Clasament play-out Liga 1:

Clinceni - Voluntari 2-1

Clinceni - Voluntari, echipele de start:

Clinceni (4-3-3): Vâlceanu - Matei, Bejan, Munoz, Dobrescu - Albu, Cebotaru, Șut - Merloi, Markovic, Buziuc
Rezerve: Ureche, Achim, Kontoes, Ventura, Robert Ion, Patriche, Vojtus, Șușu, Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Voluntari: Cojocaru - Belu, Pașcanu, Achim, Vlad - Căpătînă, De Lucas - Sanoh, Mățan, Ion Gheorghe - Simonovski
Rezerve: Mitrev, Armas, Struna, Laidouni, Gorobsov, Daniel Benzar, Morar, Eric, Tudorie
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Andrei Constantinescu, Alexandru Vodă

Dinamo cere întreruperea campionatului! Bogdan Bălănescu anunță apocalipsa la club: „Suntem aproape de desființare!”

Un fotbalist de bază al lui Dinamo, ofertat în direct la TV de un patron din Liga 1: „Este senzațional, îl aștept la mine!”