FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FCU CRAIOVA 0-0

video+foto Conflict incendiar! Săpunaru, scandal de proporții în timpul meciului » S-a implicat și Mititelu jr.!

Cristi Săpunaru / Captură TV Telekom Sport +48   FOTO
Cristi Săpunaru / Captură TV Telekom Sport

Articol de - Publicat luni, 01 noiembrie 2021 22:05 / Actualizat luni, 01 noiembrie 2021 22:49

Finalul partidei Rapid - FCU Craiova 1948 a adus un moment extrem de tensionat. Cristi Săpunaru, atacat cu o sticlă în minutul 72, a fost greu de calmat, meciul fiind întrerupt timp de aproximativ un minut. Disputa de la Mioveni s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Ce s-a întâmplat, mai exact? Deși partida de la Mioveni se joacă fără spectatori, o sticlă de apă a zburat dinspre zona oficialilor de la Tribuna I a „Orășenescului” din Mioveni, către jucătorii Rapidului. Aproape să fie lovit, Săpunaru a avut o criză de nervi și s-a luat la harță cu puținii oameni aflați în zona respectivă a stadionului.

Partida a fost întreruptă mai bine de un minut, timp în care jucătorii Rapidului și ceilalți oameni din staff s-au contrat verbal cu cei aflați în tribună, care se pare că ar fi oficiali sau susținători ai Craiovei.

Au ratat din toate pozițiile! Ritm excelent în Rapid - FCU Craiova » Clasamentul ACUM
RAPID - FCU CRAIOVA 0-0

Daniel Niculae, președintele Rapidului, a încercat să calmeze spiritele, dându-și seama că Săpunaru riscă o eliminare în cazul în care continuă să se certe cu cei din tribune.

+44 FOTO

„Injuriile înseamnă comportament violent, deci eliminare”, a declarat Ion Crăciunescu în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1. Cum pe reluări s-a văzut în mod evident că Săpunaru a înjurat, acesta trebuia eliminat potrivit fostului mare arbitru internațional.

La Telekom Sport, Cristi Balaj a fost mai blând: „Ar fi trebuit cartonaș galben”.

Adrian Mititelu jr. a avut alte nemulțumiri

Camerele TV l-au surprins și pe Adrian Mititelu jr, finanțatorul lui FCU, implicat în răfuiala de la distanță cu rapidiștii.

Finanțatorul alb-albaștrilor a avut și alte nemulțumiri. I-a reproșat „centralului” Iulian Călin că n-a acordat gol la ocazia lui Compagno. Vârful italian a reluat din câțiva metri, iar Horațiu Moldovan a respins de pe linia porții. Oficialii și jucătorii Craiovei au cerut validarea golului, însă reluările TV au arătat că mingea nu a depășit linia porții.