FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - RAPID 2-2

Specialistul crede că UTA a fost iertată de o eliminare cu Rapid: „E cu intenție!”

Faultul comis de Marko Stolnik asupra lui Stan // sursă captură: OrangeSport +8   FOTO
Faultul comis de Marko Stolnik asupra lui Stan // sursă captură: OrangeSport

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 08:37 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 09:28

Fost arbitru, Constantin Zotta consideră că Marko Stolnik (27 de ani), fundaș la UTA, trebuia eliminat în minutul 44 al meciului cu Rapid, scor final 2-2, când i-a aplicat o lovitură peste față lui Alexandru Stan.

Trei cartonașe galbene a arătat „centralul” Horațiu Feșnic vineri seara, în UTA - Rapid 2-2. Unul dintre acestea i-a revenit stoperului Marko Stolnik, avertizat în minutul 32 pentru un fault comis asupra lui Alexandru Stan.

Fostul oficial de la Rapid, fără milă: „Te duci să iei 3 puncte cu el titular? Nu poți face așa ceva!”
UTA - RAPID 2-2

Tot un duel cu tânărul atacant rapidist i-ar fi putut aduce eliminarea lui Stolnik, însă lovitura pe care croatul i-a aplicat-o lui Stan în minutul 44 a rămas nesancționată.

Constantin Zotta crede că UTA a fost iertată de o eliminare cu Rapid

Aflat în duel cu Stan, presat din spate de vârful rapidist, fotbalistul arădenilor a aruncat brațul drept în spate, lovindu-l pe Stan peste față cu antebrațul

sursă capturi: OrangeSport
+4 FOTO

Arbitrul a fluierat fault, însă nu a considerat că se impune acordarea celui de-al doilea „galben”.

Fost arbitru, Constantin Zotta consideră că Horațiu Feșnic a greșit. „Da, trebuia eliminare! Duce mâna intenționat. Nu are de ce să o ducă acolo”, a comentat Zotta la OrangeSport.

Adus de UTA în vară de la NK Varazdin, Marko Stolnik a primit două cartonașe galbene în cele 8 meciuri de campionat jucate pentru UTA.

În schimb, despre faza de la 1-1 în care UTA a cerut gol, argumentând că mingea a depășit linia porții înainte de să fie respinsă de Borza, Zotta a spus:

„Nu putem decât să ne dăm cu părerea. Regulamentul spune clar: mingea trebuie să depășească linia în întregime. E la limită, nu știu ce să zic. Ce vedem noi văd și cei din camera VAR. Nu pot lua o decizie pentru că nu e evident”.

VIDEO Florentin Petre, dezvăluire făcută în studioul GSP: „Pentru o noapte am fost jucătorul Rapidului! Apoi am semnat cu CSKA Sofia”

Mai multe știri despre UTA - Rapid:

Opinie fermă în studio: „E o echipă modestă! Au pierdut două puncte”
Concluziile lui Mircea Rednic după 2-2 cu Rapid: „Noi am avut ocazii, ei doar situații” + „Nu mă mai plâng, acum chiar am lot!”