FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - FC ARGEȘ 1-1

Craiova - FC Argeș 1-1 » 7 meciuri fără victorie pentru olteni! Final încins în Bănie + Clasamentul

CS Universitatea Craiova și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în primul meci al rundei cu numărul 20 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 ianuarie 2021 22:00 / Actualizat vineri, 29 ianuarie 2021 22:13

Craiova a început mai bine meciul, iar Screciu a nimerit stâlpul din dreapta lui Greab, cu un șut puternic, de la 25 de metri ('9). Piteștenii au lovit și ei bara până la finalul primei reprize. Cu interiorul, din careu, Palic i-a dat emoții mari lui Pigliacelli, care era bătut ('34).

Punctul culminant al confruntării s-a consumat în intervalul 64-67. Oltenii au deschis scorul prin Mamut, după un corner. Primul gol al croatului din Liga 1 nu a ținut-o prea mult pe Craiova în avantaj, căci Malele a profitat de marcajul firav al lui Bălașa și a restabilit egalitatea.

Craiova nu mai câștigă!

7 meciurifără victorie are Craiova în Liga 1. Ultimele 4 partide ale oltenilor din campionat s-au încheiat cu scorul de 1-1

6 remize la rând a mai avut fotbalul craiovean în sezonul 1986/87, o serie începută atunci cu tehnicianul Constantin Teaşcă, pe 30 noiembrie, Craiova - Petrolul 0-0, şi încheiată cu Dinamo, pe 18 martie, 1-1 acasă, antrenor Constantin Oţet.

Craiova - FC Argeș 1-1 » Decizii controversate pe final

Drăghici a fost eliminat în minutul 84, după ce l-ar fi înjurat pe asistentul Andrei Constantinescu. În minutul 87, Bălașa a fost lovit în careul advers, cu antebrațul, de Turda. „Centralul” a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor venite din tabăra gazdelor.

Clasament Liga 1:

FINAL » Craiova - FC Argeș 1-1

CS Universitatea Craiova - FC Argeș, echipele de start

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Screciu, Cicâldău - Ofosu, Ivan, Bărbuț
Rezerve: L. Popescu - Vătăjelu, Papp, Bic, Mateiu, Cîmpanu, Căpățînă, Baiaram, Mamut
Antrenor: Corneliu Papură

FC Argeș: Greab - Tofan, Maric, Deslandes, Mușat - A. Șerban, Meza Colli - Drăghici, Palic, C. Dumitru - Malele
Rezerve: Micle - Turda, Șerbănică, Năstăsie, C. Barbu, Maes, Grecu, De Lucas, Mediop
Antrenor: Mihai Ianovschi

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova
Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti) / Asistenți: Constantinescu Andrei (Bucureşti) și Szabo Gero (Cluj-Napoca)

Fanii Craiovei se revoltă! Atac la Rotaru și Papură: „Să înceteze să se joace de-a Gigi Becali! Merităm un antrenor, nu un breloc și o marionetă”

Jean Vlădoiu și Andrei Prepeliță anunță și alte transferuri la piteșteni: „Calitate, nu cantitate”