FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - UTA 2-0

CS U Craiova - UTA 2-0. VIDEO + FOTO Oltenii s-au scos după pauză! Tudorie, primul gol în Bănie + clasamentul actualizat

CRAIOVA - UTA ARAD, liveTEXT pe GSP.ro FOTO: facebook.com/UCVOficial +8   FOTO
CRAIOVA - UTA ARAD, liveTEXT pe GSP.ro FOTO: facebook.com/UCVOficial

Articol de GSP - Publicat marti, 16 martie 2021 21:00 / Actualizat marti, 16 martie 2021 21:01

CS Universitatea Craiova a învins-o pe UTA, scor 2-0, în primul meci al etapei cu numărul 28 din Liga 1.

Vezi AICI programul etapei #28!

CS Universitatea Craiova s-a chinuit serios în prima repriză a disputei de pe „Ion Oblemenco”. Și-a creat o singură șansă de gol, iar pierderea atacantului Andrei Ivan, accidentat, contribuia la atitudinea pesimistă.

A fost nevoie de un moment de inspirație al lui Dan Nistor pentru deschiderea scorului. În minutul 69, mijlocașul a pasat inteligent pentru Baiaram, apoi a urmărit mingea pe respingere și a înscris cu un șut plasat, din 14 metri. Apoi, Alexandru Tudorie a spart gheața în tricoul Craiovei, printr-un penalty transformat în ultimul minut al prelungirilor.

+4 FOTO

Clasament Liga 1: Craiova rămâne lângă FCSB și CFR

CS Universitatea Craiova obține a 3-a victorie consecutivă în Liga 1 și acumulează 56 de puncte. Rivalele FCSB și CFR Cluj au câte 56 de puncte. UTA își ia adio de la play-off. Rămâne pe locul 10, cu 33 de puncte.

CRAIOVA - UTA ARAD 2-0

CS Universitatea Craiova - UTA, echipe de start

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Mateiu, Nistor - Cîmpanu, Cicâldău, Baiaram - A. Ivan
Rezerve: I. Popescu - Șt. Vlădoiu, Ov. Bic, Căpățînă, V. Constantin, Camara, I. Mamut, Tudorie, Fedele
Antrenor: Marinos Ouzounidis

UTA: Fl. Iacob - Tomozei, Erico Da Silva, Benga, Shliakov - Buhăcianu, Al. Albu, Vorobjovas, Miculescu - Roger - Ad. Petre
Rezerve: D. Balauru, Peteleu, Melinte, Fl. Ilie, D. Rusu, Antal, C. Rus, Tescan, Voinea
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / Asistenți: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) și Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)

VAR în România: s-a ajuns la un acord! Când vor fi primele meciuri cu videoarbitraj

Daună de 200.000 € la Craiova! Jucătorul care riscă să ajungă a 4-a soluție pe post