FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - CHINDIA

CS Mioveni - Chindia Târgoviște 0-1 » Echipa lui Emil Săndoi pleacă cu toate punctele de la Mioveni

CS Mioveni - Chindia Târgoviște / Sursă foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 septembrie 2021 17:00 / Actualizat vineri, 10 septembrie 2021 20:04

Chindia Târgoviște a câștigat meciul cu CS Mioveni, primul al etapei 8, scor 1-0.

Prima repriză a meciului de la Mioveni a fost marcată de două momente importante, ambele petrecute în primele 10 minute. La 6 minute de la fluierul de start, Doru Popadiuc a deschis scorul, la capătul unei faze superbe. Mijlocașul dâmbovițenilor a interceptat balonul la aproximativ 40 de metri de poartă, a driblat 3 adversari și a șutat imparabil, lângă bară.

La doar 3 minute distanță, gazdele au sărbătorit egalarea, dar bucuria lor nu a durat mult. Stoperul brazilian Garutti a introdus mingea în plasă de la câțiva metri de poartă după ce portarul Căbuz a respins în față un șut venit din afara careului.

Ciprian Florin Danșa, asistentul de pe acea parte, a ridicat fanionul, semnalizând o presupusă poziție de ofsaid, astfel că „centralul” Horia Mladinovici a anulat golul.

Totuși, reluările oferite de televiziunile care transmit meciul au arătat că arbitrul asistent s-a înșelat. În momentul șutului expediat de coechipierul său, Garutti se afla în poziție regulamentară, fiind ținut în joc de Paul Iacob.

Garutti, #27, ținut în joc de Paul Iacob // foto: captură DigiSport

În rest, prima parte a fost anostă, lipsită de ocazii importante sau fotbal-șampanie. În partea a doua, la aproximativ 15 minute de la reluarea partidei, Bogdan Rusu a ratat o ocazie neverosimilă. Șutul expediat din apropierea porții de către vârful argeșenilor a fost blocat excelent de Căbuz.

O altă ocazie foarte mare a venit în minutul 77, când Andrei Șerban l-a driblat pe portarul gazdelor, Ducan, dar a șutat pe lângă poarta goală!

Chindia și-a menținut avantajul până la final și a plecat de la Mioveni cu toate cele 3 puncte puse în joc. Astfel, echipa lui Emil Săndoi a urcat pe locul 9, având 9 puncte după 8 etape. CS Mioveni ocupă locul 7, cu 10 puncte.

CS Mioveni - Chindia Târgoviște 0-1

CS Mioveni - Chindia Târgoviște, echipe de start:

CS MIOVENI: Ducan - Garutti, A. Iacob, Scarlatache - Rădescu, Panait, Dumitriu, Șerbănică - Rusu, Cristea, Buziuc
REZERVE: I. Popescu, Balaur, Burnea, Coșereanu, Dat, Oancea, Sanoh, Toma, Vereș
ANTRENOR: Alexandru Pelici
ABSENȚI: -

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Celea, P. Iacob, Dinu - Dulca, Popadiuc - Popa, Șerban, Neguț - Florea
REZERVE: Moldovan, Baxevanos, Cantave, Cherchez, Corbu, Kocic, Rrumbullaku, Șerban
ANTRENOR: Emil Săndoi
ABSENȚI: -

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Ciprian Florin Danșa / A2: Cosmin Vatamanu / Obseravator: Irina Mîrț

EXCLUSIV Avertisment pentru Edi Iordănescu: „Dacă echipa nu revine pe primele două locuri, sigur se va băga Becali iar”

CNA intervine în scandalul dintre FCU și CS Universitatea Craiova » Ce obligații au televiziunile

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”