FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - DINAMO 2-1

FOTO + VIDEO COLAPS pentru Dinamo » CS Mioveni întoarce spectaculos și învinge cu două goluri marcate în prelungiri

CS Mioveni - Dinamo în etapa #20 a Ligii 1 +29   FOTO
CS Mioveni - Dinamo în etapa #20 a Ligii 1

Articol de - Publicat joi, 16 decembrie 2021 19:30 / Actualizat joi, 16 decembrie 2021 19:47

CS Mioveni a câștigat dramatic meciul cu Dinamo, scor 2-1, după ce formația argeșeană a revenit de la 0-1, marcând două goluri în minutele de prelungire.

Dinamo venea la Mioveni cu gândul la al doilea succes consecutiv în campionat, în timp ce argeșenii sperau să rupă seria de 3 meciuri fără succes în Liga 1.

OUT de la Dinamo » „Câinii” au reziliat cu atacantul venit în octombrie
Dinamo

Dinamo, scurtcircuit în prelungiri contra „rivalei” CS Mioveni

Elevii lui Alexandru Pelici au început „ca din pușcă” și i-au înghesuit pe dinamoviști în propriul careu. Oancea și Scarlatache au ratat primele mari ocazii pentru argeșeni. Mioveni a continuat să domine total prima repriză, Dinamo neintrând în careul lui Ducan.

În minutul 44, Blănaru putea deschide scorul. Scăpat singur cu Iliev, atacantul a luftat incredibil în momentul șutului și a ratat ocazia de a-și duce echipa în avantaj. Gazdele au mai avut o ocazie mare, dar Iliev a parat superb lovitura de ca a lui Garutti la ultima fază a reprizei.

Faza s-a repetat și în minutul 58, cu același deznodământ. „Cap” Garutti - paradă Iliev. Nesperat, Dinamo a obținut un penalty după ce Balaur l-a faultat pe Sorescu în careu.

Dinamo a pierdut cu CS Mioveni, scor 1-2, foto: Cristi Preda/GSP
+25 FOTO

Revenire incredibilă a Mioveniului

Același Deian Sorescu a transformat cu emoții și alb-roșii conduceau cu 1-0. Mioveni s-a aruncat în atac și până la urmă a reușit golul egalizator.

Iliev l-a faultat în careu pe Rusu, iar Mousa Sanoh a transformat fără emoții. Nu avea să fie rezultatul final, Bogdan Rusu a marcat pentru 2-1 cu un voleu superb, aducându-le victoria aregșenilor.

După acest meci, Dinamo rămâne penultima în Liga 1 cu 12 puncte, în timp ce Mioveni face un salt impresionant și scapă de locurile de baraj.

CS Mioveni - Dinamo 2-1

CS Mioveni - Dinamo. Echipele de start

MIOVENI: Ducan - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Dumitriu, Burnea - Buziuc, Rusu, Blănaru
REZERVE: I. Popescu, Rădescu, Al. Iacob, Șerbănică, Toma, Sanoh, Veres, Coșereanu, Dat
ANTRENOR: Alexandru Pelici

DINAMO: Iliev - A. Radu, Pinto, Ehmann, Kainourgios - Itu, Răuță, Carp, Torje - Țîră, Sorescu
REZERVE: Eșanu, Gluhakovic, R. Grigore, R. Popa, Amzar, Măgureanu, Ivanovski , Nunic, Bordușanu
ANTRENOR: Mircea Rednic