FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - GAZ METAN 1-0

video CS Mioveni - Gaz Metan 1-0 » Prima victorie după 10 meciuri pentru trupa lui Pelici

CS Mioveni - Gaz Metan 1-0
CS Mioveni - Gaz Metan 1-0 Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 22 noiembrie 2021 19:30 / Actualizat luni, 22 noiembrie 2021 20:00

CS Mioveni a învins-o pe Gaz Metan Mediaș în prima etapă a returului, scor 1-0.

Cronica meciului CS Mioveni - Gaz Metan 1-0: Caraghioși și reflexe extraordinare

Finalul meciului a salvat un duel pe alocuri plictisitor. Confruntarea gri a fost condusă vreme de 89 de minute de gazde, iar oaspeții și-au adus aminte de fotbal din acel moment, plus patru minute de prelungiri. Mioveniul și-a trecut în cont victoria pe care a avut-o în buzunar încă din startul partidei.

Dar mult mai greu decât se anticipa, iar Ducan - vă mai aduceți aminte de el din acel thriller Topola - FCSB?! - și-a salvat coechipierii și antrenorul. Bogdan Rusu a marcat de la punctul cu var, în minutul 23, după ce Blănaru a trecut lesne de Matricardi, iar Vâlceanu l-a busculat pe Buziuc, trimițându-l apoi, practic, la vestiare.

6goluri din cele 10 ale Mioveniului sunt reușite de Bogdan Rusu

Bogdan Rusu, golgeterul argeșenilor, ar fi putut rezolva atât de simplu meciul, după ce Sebastian Colțescu a mai acordat corect un penalty, cu toate că Yuri l-a contestat vehement. În minutul 57, brazilianul l-a "cosit" pe Dumitriu, dar Rusu a ratat de la 11 metri. Sau Vâlceanu a parat.

Medieșenii n-au mișcat nimic 99 la sută din meci. Deaconu o umbră, Matricardi, Yuri și Filip întrecându-se în greșeli, atacanții arată bine fizic, dar n-au nicio treabă cu ceea ce trebuie să facă! În minutul 89, Irobiso a scăpat în stânga și-a preferat, aiurea, să paseze, deși ar fi putut finaliza el însuși.

După un corner, în minutul 90+1, Ducan a parat un șut al lui Șteau, apoi reluarea cu capul a lui Filip din 6 metri, reflexe de zile mari! Pentru ca Irobiso, cu poarta goală, să nu poată relua.

9meciuri fără victorie adunaseră elevii lui Pelici până la succesul de azi, patru remize și cinci eșecuri

CS Mioveni - Gaz Metan: echipele de start

CS Mioveni: Ducan - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Cierpka, Dumitriu, Burnea - Blănaru, B. Rusu, Buziuc
Rezerve: I. Popescu, Toma, Vereș, Rădescu, Sanoh, Al. Iacob, Coșereanu, Șerbănică, Massaro
Antrenor: Alexandru Pelici

Gaz Metan: Vâlceanu - Dobrescu, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Filip - Lixandru, Deaconu, Chamed - Morar
Rezerve: Buzbuchi, Avram, Velisar, Romeo, Junior, Șteau, Sarr, Irobiso, Gașpar
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Orășenesc, Mioveni
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Valentin Avram, Alexandru Cerei

E bun, deși lui Dan Petrescu nu-i place! Fotbalistul CFR-ului care a avut ceva de demonstrat cu FCU Craiova

VIDEO / EXCLUSIV Ce a observat fostul fotbalist de la FCSB în meciul cu Botoșani » Concluzie îngrijorătoare și o necunoscută: „Nu înțeleg de ce”