FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - ASTRA 2-1

Craiova - Astra 2-1 » „Doppietta” Koljic, debut cu succes pentru Bergodi! Cum arată ACUM clasamentul din play-off

Oltenii s-au impus grație unei „duble” a vârfului Elvir Koljic +17   FOTO
Oltenii s-au impus grație unei „duble” a vârfului Elvir Koljic

Articol de - Publicat vineri, 19 iunie 2020 16:20 / Actualizat vineri, 19 iunie 2020 22:33

Craiova a învins-o pe Astra, scor 2-1 (Koljic '60, '90+1 / Baicu '71), în primul meci al oltenilor după pauza impusă în Liga 1 de pandemia de coronavirus.

Bănia și-a regăsit golgeterul. Bosniacul Elvir Koljic, 24 de ani, i-a adus victoria cu o ”dublă”, golurile lui cu numerele trei și patru în acest campionat.

E dezolant să joci într-un stadion gol. Oricare ar fi el. Dar e de-a dreptul șocant să vezi un "Oblemenco" pustiu. Tocmai "Oblemenco", o arenă altfel vulcanică!

Ca o compensație la "pierderea" suferită de alb-albaștri, Astra a început fără "gemenii golului". De fapt, Alibec, accidentat, nici n-a făcut deplasarea, în timp ce Budescu, modest la 0-0 cu Gaz Metan Mediaș, a rămas pe bancă.

+13 FOTO

Chiar și așa, giurgiuvenii s-au dovedit un adversar incomod pentru jucătorii lui Cristiano Bergodi, care, în prima parte, au trăit mai mult din sclipiri. Și acelea puține: reluarea lui Koljic, parată de Lazar, și "capul" lui Acka, respins de bară.

În rest, multă întâmplare în jocul Băniei, ușor de ghicit de către astrali, cu toate eforturile lui Nistor și Cicâldău de a face ordine. Și un Ivan modest, preferat inexplicabil lui Bărbuț, în bună dispoziție în "amicale". Dar mai era o repriză.

Una care a debutat promițător, cu reluarea lui Cicâldău și o nouă paradă a lui Lazar, dublată două minute mai târziu de șutul "peste" al nefericitului Ivan. Două faze care au anunțat, practic, golul lui Koljici.

Reușita bosniacului părea s-o fi descătușat-o pe Craiova. Părea! Mihăilă a trecut pe lângă 2-0, dar ratarea lui s-a răzbunat la poarta cealaltă: tocmai ex-craioveanul Baicu, după ce l-a depășit din fentă pe Bancu: 1-1. Primul lui gol în Liga 1!

Totuși, Bănia îl are pe... Goljic! Bosniacul și-a regăsit instinctul de killer și, când toată lumea părea să se împace cu remiza, el a mai găsit o dată drumul spre poartă. 2-1, scor final.

Se putea da penalty la Koljic

Craiovenii au reclamat un penalty în minutul 21. Corect. La un corner, Koljic a încercat să ajungă la balon, dar a fost tras de tricou de un adversar. Și astralii au solicitat o lovitură de pedeapsă, la o intervenție a lui Andrei Ivan asupra lui Stahl (32). Dar nu atât de clară încât să-l convingă pe "centralul" Radu Petrescu că merită sancționată.

Clasament play-off Liga 1:

Vezi AICI programul etapei #4 din play-off

0-2cu CFR e singura înfrângere suferită de olteni în ultimele 10 meciuri acasă. Mai au 8 victorii, cu cea de-a seară, și o remiză

1remiză au reuşit giurgiuvenii în ultimele cinci deplasări din campionat, 2-2 cu Hermannstadt

Craiova - Astra, 2-1

• Au marcat: Koljic '60, '90+1 / Baicu '71

Vezi VIDEO cu fazele importante de la meci AICI

• Final de meci, 2-1 pentru olteni
  • Min. 90+2: A 5-a schimbare la Astra: Dandea intră, Răduț iese.
  • 2-1, gol Craiova (Elvir Koljic), min. 90+1: Koljic reușește „dubla” după o incursiune de senzație a lui Baiaram!
  • Min. 84: Baiaram îl înlocuiește pe Mihăilă la Craiova.
  • Min. 76: A treia schimbare la Craiova: Gustavo îi ia locul lui Dan Nistor.
  • 1-1, gol Astra (Raoul Baicu), min. 71: Baicu marchează cu un șut violent din interiorul careului, la mai puțin de un minut după ce a fost introdus pe teren!
  • Min. 70: Triplă-schimbare la Astra: Balaure intră în locul lui Gheorge, Baicu îl înlocuiește pe Stahl, iar Seto pe Simion.
  • Min. 68: A doua schimbare la Craiova: iese Ivan, intră Bărbuț.
  • 1-0, gol Craiova (Elvir Koljic), min. 60: Elvir Koljic deschide scorul după o pasă genială a lui Cicâldău, cu călcâiul!
  • Min. 53: Schimbare și la Astra. Fatai îl înlocuiește pe Ioniță Min. 51: Andrei Ivan irosește o șansă bună, trimițând un șut din interiorul careului mult peste poartă.
  • Min. 49: Lazar iese din nou la rampă! Portarul Astrei salvează șutul bun al lui Cicâldău.
  • Min. 46: Prima schimbare a meciului. Iese Vlădoiu de la Craiova, intră Vătăjelu.
  • Prima repriză se termină fără gol marcat.
  • Min. 23: Șansă bună pentru Craiova, dar Lazar respinge șutul aceluiași Koljic.
  • Min. 9: Ocazie bună pentru Craiova după o combinație Cicâldău - Koljic, dar atacantul trimite peste poartă.

Craiova - Astra, echipe de start

CRAIOVA: Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Bălașa, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Mitran, Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Baiaram, Bărbuț, Gustavo
Antrenor: Cristiano Bergodi

ASTRA: Lazar - Gheorghe, Graovac, Dima, Tamaș, Radunovic - Simion, Crepulja - Răduț, Stahl, Ioniță
Rezerve: Boloboașă, Bruno, Graur, Dandea, Balaure, Seto, Budescu, Fatai, Baicu
Antrenor: Bogdan Andone