FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - VOLUNTARI 1-0

Déjà vu pentru Universitatea Craiova » Jocul oltenilor suferă după marcarea primului gol

Universitatea Craiova - FC Voluntari, Foto: Imago

Articol de , - Publicat duminica, 01 mai 2022 14:00 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 16:53

Universitatea a „picat” după gol și nu e prima oară. La Voluntari (1-3) s-a întâmplat la fel, în duelurile cu Sepsi (1-1, 1-3) din sezonul regulat de asemenea. Diferența e că de data aceasta a câștigat.

Universitatea Craiova a plecat cum nu se putea mai bine, sâmbătă seară, în revanșa cu Voluntariul. Cu golul lui Baiaram, din minutul 7, mai târziu a venit bara lui Andrei Ivan. Apoi, treptat, s-a tăiat ca maioneza. Nimic nu i-a mai ieșit în plan ofensiv, cu excepția a două momente marca „Koljici”, deși se afla pe teren propriu și a avut parte de susținerea a peste 16.000 de fani.

Ce spune Jandarmeria după bătaia de la U Cluj - Unirea Slobozia » Cum se apără clujenii
U CLUJ

La final, Laurențiu Reghecampf a invocat „lipsa inspirației necesare pentru a mai marca, dar trebuie să ne mulțumim cu acest rezultat. Am suferit pe final, mai ales în ultimele 10-15 minute, la mingile degajate de ei. Nu se va mai întâmpla la următorul meci acest lucru și vom avea o altă reacție”. Problema e că juveților nu li se întâmplă prima oară!

Tot cu ilfovenii, în turul play-off-ului, au pățit la fel. După golul lui Gustavo de 1-1 (64), oamenii lui Reghe și-au pierdut capul și au ținut-o din greșeală în greșeală, toate sancționate de Budescu et comp. Scorul final: 1-3! Și nu e vorba doar despre replica adversarului, ci de o „maladie” care amenință să se cronicizeze

Oltenii au avut trei astfel de blackout-uri și în sezonul regulat. La Ovidiu, contra Farului, au picat la pauză, după o primă repriză decentă, și au sfârșit în genunchi: 0-1. Cu Sepsi, în ambele meciuri, au dat rateuri în partea secundă. Pe „Oblemenco”, deși au obținut o remiză, au tremurat mai rău ca sâmbătă pe final.

Cât contează Screciu pentru Universitatea Craiova

Iar în retur, la Sfântu Gheorghe, au ieșit de la vestiare, după pauză, cu 1-1 pe tabelă și au sfârșit iarăși în corzi, pe fondul unui joc modest: 1-3. Reghe a explicat atunci că echipa s-a dereglat după accidentarea lui Marius Constantin, în minutul 38:

„A trebuit să-l retrag pe Screciu din linia de mijloc în centrul apărării, iar jocul nostru ofensiv a suferit”. Coincidență, și sâmbătă l-a înlocuit pe Constantin la pauză. Tot accidentat. Iar Screciu, devenit indisponibil chiar înaintea partidei, a văzut meciul de pe margine.

Antrenorul oltenilor a promis o altă atitudine contra FCSB-ului, etapa următoare. După scurtcircuitele cu Sepsi, CSU a făcut 0-1, respectiv 1-1 cu campioana CFR Cluj. Dar în play-off, dușul rece de la Voluntari (1-3) a trezit echipa și au urmat 5 victorii consecutive!

Le mulțumesc jucătorilor pentru acest meci, chiar dacă nu a fost plăcut ochiului. La pauză l-am tras pe Crețu fundaș central, pentru că s-a accidentat Marius Constantin. Nu l-am avut nici pe Screciu, unul dintre cei mai în formă jucători ai noștri de la mijloc, agresiv, care recupera mingi. S-a accidentat vineri și a trebuit să nu riscăm cu el
- Laurențiu Reghecampf, antrenor CSU Craiova

Au venit foarte mulți suporteri și mă bucur. Sper ca la meciul cu FCSB stadionul să fie plin. Noi trebuie să ne ridicăm la nivelul lor și să câștigăm. Nu ne gândim la titlu, doar la locul doi. Acesta a fost obiectivul la începutul play-off-ului. Ne facem treaba, încercăm să adunăm puncte și să câștigăm bani. De asta jucăm fotbal
- Nicușor Bancu, fundaș CSU Craiova

Un meci slab din minutul 7. Au trăit periculos, nu au jucat deloc. Cei de la Voluntari au încercat, dar n-au ajuns la poartă. Important pentru Craiova e că a câştigat. Când joci slab şi câştigi e bine, pentru că altfel s-ar putea să te urecheze cineva. Şi cu Sepsi a fost la fel
- Basarab Panduru, analist Orange, fost secund CSU Craiova

5 șuturiau reușit să cadreze jucătorii Universității în duelul cu Voluntari, dintr-un total de 14 expediate spre poarta lui Popa