FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - DINAMO 6-0

Dario Bonetti nu va uita curând umilința de pe Arena Națională: „Cea mai neagră seară din carieră”

Dinamo a fost umilită de FCSB, scor 0-6. Dario Bonetti (60 de ani) admite că a fost cea mai mare umilință din cariera lui de antrenor. +22   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 13 septembrie 2021 00:54 / Actualizat luni, 13 septembrie 2021 01:16

Dario Bonetti crede că eliminarea lui Steliano Filip din minutul 36 a schimbat soarta partidei. Antrenorul italian nu își face griji în privința retrogradării. Așteaptă integrarea celor mai recente transferuri și îi liniștește pe fani.

Dario Bonetti, după FCSB - Dinamo 6-0

„E un moment dificil. Îmi pare rău pentru suporteri. Era 1-0 în minutul 42, apoi, după cartonașul roșu, ne-au dat 3 goluri. E foarte dificil pentru o echipă tânără. Trebuie să acceptăm și să mergem mai departe. Nu am văzut bine ce s-a întâmplat la eliminare. Uneori ai parte și de surprize negative.

Este o experiență nouă și pentru mine. E prima dată când pierd la 6 goluri. A fost cea mai neagră seară din cariera mea! Vom face o analiză, să vedem ce s-a întâmplat. Nu pot să rezolv eu greșelile individuale. Avem acum niște jucători noi, trebuie să îi integrăm, să crească fizic.

Nu m-am așteptat la acest scor, totul s-a terminat la eliminare, a fost foarte ușor pentru ei , ai mei au încercat să dea totul. Nu se pune problema retrogradării””, a spus Bonetti, la Telekom Sport.

Dinamo, cea mai mare umilință din istoria participărilor în Liga 1

Este, potrivit statisticianului GSP Liviu Manolache, cea mai severă înfrângere suferită vreodată de Dinamo în campionat. Alb-roșiii au pierdut la 5 goluri diferență în 6 rânduri, dar niciodată nu fuseseră învinși la 6 goluri până în această seară!

• 12 septembrie 2021, FCSB-Dinamo 6-0

Meciul a mai bifat o bornă impresionantă. A fost partida din acest sezon cu cel mai mare de număr de fani la stadion, 36.147. Pe locul 2 apare un alt derby cu FCSB protagonistă, cel dintre roș-albaștri și Rapid din etapa 5, la care au asistat 35.000 de persoane.

VIDEO Fanii lui Dinamo n-au suportat umilința din derby-ul cu FCSB

VIDEO + FOTO Steliano Filip nu trebuia eliminat! Verdict clar la faza care a „dinamitat” derby-ul FCSB - Dinamo

VIDEO Ultrașii lui Dinamo n-au mai suportat umilința » Ce s-a întâmplat la pauza derby-ului cu FCSB