FOTBAL  »  Superliga  »  DECLARAŢII

Declarație controversată » Un stelist care a câștigat Cupa Campionilor surprinde: "Performanțele din '83, peste cea a Stelei '86!"

Imediat după cîștigarea CCE, roș-albaștrii au prezentat trofeul în fața a 35.000 de fani entuziaști // Foto: Arhiva GSP

Articol de GSP - Publicat marti, 18 aprilie 2017 11:42

Ladislau Boloni, fost câștigător al Cupei Campionilor Europeni cu Steaua, în 1986, a oferit o declarație surprinzătoare.

"Trebuie să înțelegem realitatea acelor vremuri. Craiova era în semifinalele Cupei UEFA. Universitatea făcuse ceva ce nu mai văzuse România.

Eu am câștigat Cupa Campionilor Europeni, dar sunt convins că cele mai mari performanțe pentru fotbalul din România au avut loc în 1983. Peste ce a reușit Steaua ’86!

Ma refer la combinația club – națională. Acum 34 de ani, România avea o echipă la un pas de o finală continentală, iar nationala bătea campioana mondială, Italia, care avea 7 titulari de la Juventus", a spus Boloni potrivit site-ului eusunt12.ro.

În 1983, Universitatea era eliminată în semifinalele Cupei UEFA de Benfica, după 0-0 în tur și 1-1 la Craiova, devenind prima echipă din România care ajunge între primele 4 într-o cupă europeană.

În 1983, România o bătea pe Italia, 1-0, grație golului marcat de Boloni, și se califica la EURO 1984.

Comentarii (36)
fcu1948
fcu1948  •  18 Aprilie 2017, 23:08
Postat de Constantin Valentin pe 18 Aprilie 2017, 22:06

Cea mai grea competitie europeana a fost si ramane Cupa Campionilor Europeni (actuala Liga a campionilor) si in niciun caz Cupa UEFA care valoric era ultimul trofeu continental, dupa CCE si Cupa Cupelor.Intotdeauna meritoriu este cel care ridica trofeul deasupra capului, nu cel care a jucat spectaculos cateva meciuri si a terminat pe locul 2, 3, 4 etc. despre ce vorbim ????????????? Castigarea Cupei Campionilor Europeni de catre STEAUA a insemnat si va insemna multe decenii de acum incolo cea mai mare performanta a fotbalului romanesc din toate timpurile...restul reprezinta doar rautatile unora si altora, ca de pilda afirmatiile lui fcu1948 care este rupt total de realitate.....Cum sa afirmi ca...Steaua oricum nu a castigat meciul cu FC Barcelona, ca s-a terminat 0-0 ! Toata lumea stie ca acel meci fiind o finala, nu avea cum sa se termine 0-0 ! STEAUA a castigat cu 2-0 la ei acasa in Spania, cu atat mai mare este performanta Stelei, iar Dukadam a scris istorie prin pararea celor 4 penaltyuri realizand un record greu de egalat si asta unde in FINALA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI .............PUNCT!!!!!!!!!!!!!!

De ce vorbești aiurea, dacă nu cunoști situația? Cupa Cupelor era cea mai slabă valoric dintre toate competițiile europene intercluburi, au fost numeroase situații când echipe din eșaloanele inferioare câștigau cupele naționale sau jucau finala împotriva campioanei și se calificau în Cupa Cupelor. În schimb Cupa UEFA aduna echipele de pe locurile 2-4 din Anglia, Italia, Germania sau Franța, adică formații puternice care au anul precedent s-au bătut la titlul (unele pierdeau campionatul la golaveraj sau la 1 pct). Pt. știința ta, în 1982 în Cupa UEFA alături de Universitatea Craiova au evoluat Arsenal, Mancheste Utd, Koln, Borussia Dortmund, Werder Bremen, PSV Eindhoven, Valencia, Sevilla, Athletic Bilbao, Roma, Napoli, Hajduk Split, FC Porto, Glasgow Rangers, Anderlecht. Cam slabe echipele, de mâna a treia, nu? Vezi că majoritatea au evaluat anul acesta în Champions League....

1025138504184136
Constantin Valentin  •  18 Aprilie 2017, 22:06
Postat de observator_federal pe 18 Aprilie 2017, 16:09

Are dreptate Boloni: si grupa de calificare a fost grea (Italia, Suedia, Cehoslovacia si Cipru parca) si cupa UEFA era atunci cea mai grea dintre competitii. Si au fost numai premiere in anii aia, cand toata tara era in admiratia Craiovei Maxima - echipa careia i-ar fi fost mai usor sa ajunga sa dispute finale de cupe europene decat sa castige competitia interna...

fcu1948
fcu1948  •  18 Aprilie 2017, 21:37
Postat de Mihai Ungureanu pe 18 Aprilie 2017, 21:07

Echipele alea de duzina erau campioane .Barcelona era de duzinica.

Erau campioane în niște competiții interne extrem de slab valoric. Chiar și în condițiile de acum, când fotbalul românesc este la pământ, nu avem probleme cu echipele din Finlanda sau Ungaria, în anii 80 un meci dintre o echipă românească și una finalndeză era o întâlnire extrem de dezechilibrată. Iar Barcelona în 1986 nu era nici pe sfert echipa de acum. Și oricum, 5teaua nu a învins-o pe Barcelona în finala Cupei Campionilor, meciul s-a terminat egal, 0-0