FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Detaliul care îi dă speranțe lui Dinamo pentru meciul cu Gaz Metan Mediaș

Articol de - Publicat miercuri, 27 ianuarie 2021 11:57 / Actualizat miercuri, 27 ianuarie 2021 12:22

Dinamo și Gaz Metan Mediaș se vor întâlni astăzi, de la ora 20:00, în runda #19 din Liga 1, iar „câinii roșii” au pierdut o singură dată pe teren propriu cu formația antrenată de Jorge Costa, în urmă cu 72 de ani.

Cei de la Gaz Metan vor încerca să profite de situația financiară precară de la formația din Ștefan cel Mare și caută prima victorie împotriva celor de la Dinamo după 72 de ani.

Dinamo are de partea ei statistica. În returul ediției 1948/49, medieșenii au reușit singurul succes pe terenul „câinilor roșii”, scor 2-1, golul victoriei fiind izbutit de Iuliu Pop în minutul 89.

Gaz Metan, la câteva secunde de o nouă victorie cu Dinamo, în 2018

În runda #16 a Ligii 1, din sezonul 2018/19, Gaz Metan a fost extrem de aproape de o nouă victorie pe terenul celor de la Dinamo. Răzvan Trif a deschis scorul cu 10 minute înainte de finalul meciului și trupa antrenată în acel moment de Mihai Teja era aproape de un triumf istoric în Ștefan cel Mare.

La ultima fază a meciului, Diogo Salomao a restabilit egalitatea cu un șut puternic de la marginea careului, care a lovit bara înainte de a intra în plasă.

Diogo Salomao a evoluat pentru Dinamo în 62 de partide și a marcat 15 goluri

Dinamo are 11 victorii cu Gaz Metan, pe teren propriu, în Liga 1, iar alte trei partide s-au încheiat egalitate. La ultima întâlnire directă din Ștefan cel Mare, „alb-roșii” au învins cu 2-0, prin golurile marcate de Filip Mrzljak și căpitanul dinamoviștilor din 2021, Deian Sorescu.

VIDEO. Gabriel Vașvari: „Tata e dinamovist, ar fi vrut să joc acolo! Cred că discuții au fost și cu ei și cu FCSB, dar nimic concret”

Probleme înainte de Dinamo - Gaz Metan? Terenul este acoperit de zăpadă în ziua meciului

Ajutor nesperat pentru CFR Cluj în lupta cu FCSB: „Dacă se mai întâmplă asta, va avea probleme”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”