FOTBAL  »  Superliga  »  FCM TG. MUREŞ - DINAMO 2-6

Dinamo a făcut scor la Tîrgu Mureş, marcînd de 4 ori în inferioritate numerică! » Bal mascat

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 august 2010 00:00

"Cîinii" au turbat de tot. Au cîştigat la scor, în 10 oameni, un meci de zona crepusculară, în care însă au primit trei goluri cadou! Vezi rezumatul partidei FCM Tg.-Mureş - Dinamo 2-6! (video)

Dinamo e în ring şi face show, într-un început de sezon halucinant pentru "haita" fostului "şeic" Ando. Revenirile din meciurile cu Pandurii şi Rapidul, unde Dinamo a evitat KO-ul, au puţine în comun cu Liga 1. Ţin mai degrabă de un miracol pe care mureşenii, avizaţi şi aliniaţi cuminţi în tranşee, au încercat ieri să-l spulbere.

N-a mers, pentru că s-a întîmplat iar ceva uluitor. Mai întîi, Niculae a sprintat pe stînga, a şutat pe centru, Dănălache a respins acrobatic, iar Topici, nejenat, şi-a băgat mingea în poartă, imparabil, la colţ, 0-1 (5)! După trei minute, N'Doye l-a bătut formidabil de pe 16 metri pe Dănălache şi Dinamo avea 2-0!

Kovacs a relansat meciul
Fără să forţeze, Dinamo putea majora scorul. Torje a sprintat pe dreapta şi a pasat la întîlnire, dar Niculae, flancat, a trimis în plasa laterală (23). Apoi "Prinţul" a trimis în bară, de la 35 de metri (25)!

"Cîinii" dansau, dar brusc mureşenii au ieşit din transă. Didi a găsit spaţiu pe centru, a pătruns, iar Moţi l-a oprit fără probleme, din spate. Incredibil, Kovacs a văzut penalty şi l-a eliminat pe dinamovist! Fl. Dan a redus distanţa (29), apoi Topici (30) şi D. Matei (33) au trecut pe lîngă egalare! Meciul se schimbase complet şi căpăta un aer de SF.

Fără număr
Mureşenii au forţat în startul reprizei secunde. Dar l-au uitat pe Torje, retras de Ando pe postul de fundaş dreapta. "Piticul" a urcat ca o vijelie, a centrat, iar L. Ganea a punctat cu capul, sub bară, din marginea careului mic, 1-3 (51)!

Apărarea Mureşului îi făcea iar meciul uşor lui Dinamo. Însă nu era ultimul cadou. Niculae i-a luat mingea lui D. Matei, ultim apărător la acea fază, şi l-a bătut pentru a 4-a oară pe Dănălache, 1-4 (63)! SF-ul continua însă: Vancea a marcat dintr-un şut violent sub bară (66), iar Veljovici a tras aiurea, peste, din 6 metri (68)!
Se părea că festivalul continuă. Mureşul a atacat în valuri, dar C. Munteanu a tras cortina, cu trei minute înainte de final, 2-5! Nu înainte totuşi ca A. Cristea să scoată un penalty, pe care tot el l-a transformat, 2-6 (90)! A fost cadoul trei.

Goian, titular după cinci luni
Lucian Goian a fost titularizat ieri, la Tîrgu-Mureş, alături de Cosmin Moţi în centrul defensivei după cinci luni de pauză. În martie, fundaşul de 27 de ani a suferit o accidentare gravă la genunchiul drept, cu ruptură de ligamente încrucişate. "Gogu" s-a operat şi a urmat programul de recuperare la Roma, iar în acest sezon a fost doar rezervă în partidele cu Pandurii şi în deplasarea de la Split, cu Hajduk, în schimb a evoluat un meci pentru Dinamo 2. (Eduard Apostol)

Cer un milion de euro pe Cardoso
Dinamoviştii mai au de primit de la Pandurii, în urma "cazului Ilie Iordache", aproximativ 600.000 de euro, cu tot cu TVA. Gorjenii trebuie să achite restanţa pînă la finalul lunii, altfel riscă să nu fie programaţi în campionat. Pentru a stinge litigiul, roş-albii au propus cedarea fundaşului stînga Cardoso, dar Marin Condescu a solicitat 100.000 de euro pentru împrumutul pe un sezon al brazilianului, plus un milion de euro la un transfer definitiv. (Eduard Apostol)

N'Doye şi fluturele roz
Fire extravagantă în afara gazonului, Ousmane N'Doye a ales să se exteriorizeze şi pe gazon. Ieri, după ce a marcat de 2-0, mijlocaşul de 31 de ani a scos din jambieră o mască ce înfăţişa un fluture roz, asemenea celor de la balurile mascate. Africanul şi-a pus masca şi a celebrat alături de colegi, iar "centralul" Kovacs a demonstrat exces de zel acordîndu-i cartonaş galben. (Eduard Apostol)

Torje fundaş dreapta
Imediat după eliminarea lui Cosmin Moţi, din minutul 29, Ioan Andone a fost nevoit să facă schimbări de posturi în primul "11". Astfel că Gabriel Torje a fost retras fundaş dreapta, Adrian Scarlatache a fost trecut în centrul apărării, iar Liviu Ganea a evoluat pe postul de mijlocaş dreapta. Primii doi au evoluat pe aceste posturi pînă la finalul partidei, Ganea fiind schimbat pe final cu Andrei Cristea. (Eduard Apostol)