FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ACADEMICA CLINCENI 5-1

FOTO De pe vremea lui Dănciulescu » Dinamo nu a mai reușit o astfel de performanță din 2013

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 aprilie 2022 14:50 / Actualizat sambata, 30 aprilie 2022 15:02

Dinamo a reușit cea mai mare victorie a sezonului, 5-1 cu Academica Clinceni, deși scorul la pauză a fost 0-0.

Victoria obținută azi de elevii lui Dusan Uhrin a reprezintă o performanță importantă pentru „câini” în Liga 1.

Dinamo - Academica Clinceni 5-1 » „Câinii” s-au desprins abia după ce au avut un om în plus pe teren
Dinamo - Clinceni 5-1

Dinamo marchează din nou cel puțin 5 goluri după 9 ani

Dinamoviștii au reușit pentru prima dată în ultimii 9 ani să dea cel puțin 5 goluri într-un meci din Liga 1. Ultima astfel de performanță s-a întâmplat în 2013, când Dinamo se impunea, 6-0, cu U Cluj.

Echipa antrenată atunci de Gigi Mulţescu se impunea fără probleme în fața ultimei clasate din acel moment, scorul la pauză fiind 3-0. Pentru „câini” au marcat Dragoș Grigore, de două ori, Boubacar, Luchin, Curtean și Rotariu.

Cum arătau echipele la Dinamo – U Cluj 6-0:

Dinamo: Bălgrădean - L. Rus, Luchin, Grigore, Grecu - Elton, Boubacar - V. Lazăr, C. Matei, Curtean - Dănciulescu
Rezerve: Naumovski, Rotariu, Thicot, Balint, Durimel, Pape, S. Filip
Antrenor: Gigi Mulțescu

U Cluj; V. Niculescu - I. Neag, Balde, Abrudan, Mendy - Ad. Popa II, Bucşa - Tîrnăcop, Cîrstocea, Borza - Dedu
Rezerve: Dolha, Szilagyi, Calcan, Ursu, Prescura, Kovacs, M. Ene
Antrenor: Ionel Ganea

A fost un meci frumos, cu multe goluri. Cel mai important e că am obținut cele trei puncte.  Am controlat jocul și în prima repriză, chiar dacă nu am marcat.

Mai avem două jocuri grele și trebuie să ne pregătim pentru meciurile de baraj.  La ultimul gol nu am atins eu mingea. Nu e hattrick