FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

SPECIAL GSP 15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo » Eroul meciului, nostalgic: „Și acum ne mândrim cu acea performanță!”

Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP +48   FOTO
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP

Articol de - Publicat luni, 29 noiembrie 2021 17:02 / Actualizat luni, 29 noiembrie 2021 17:14

Se împlinesc astăzi 15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo. Pe 29 noiembrie 2006, chiar în ultimul sezon în care „câinii” au cucerit titlul, roș-albii învingeau Bayer Leverkusen la București, 2-1, și se calificau matematic în primăvara europeană a Cupei UEFA.

Un scenariu science-fiction în zilele noastre a reprezentat atunci doar o altă seară de neuitat pentru fotbalul românesc și pentru Dinamo. Trupa lui Mircea Rednic - același Rednic din zilele noastre - avea nevoie de un singur punct pentru a merge mai departe dintr-o grupă cu Tottenham, Leverkusen, Beșiktaș și FC Bruges! 

Era o perioadă în care formații redutabile ale Europei se împotmoleau, pur și simplu, în Ștefan cel Mare. Beșiktaș pierduse acolo cu câteva săptămâni în urmă, la fel cum o făcuseră, cu un an înainte, și Everton sau CSKA Moscova, ultima proaspăt câștigătoare a Cupei UEFA la ora partidei.

VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”
DINAMO
VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”

Leverkusen, ultimul nume important doborât în Ștefan cel Mare

Bayer Leverkusen n-a făcut notă discordantă. Locul 5 în sezonul anterior din Bundesliga, cu vedete precum Hans-Jörg Butt, Marko Babic, Paul Freier, Bernd Schneider sau Andriy Voronin pe teren, nemții au plecat învinși din România, într-un meci în care au condus cu 1-0, dar pe care l-au pierdut după un număr de magie al lui Claudiu Niculescu

Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
+43 FOTO

Două eurogoluri - unul cu stângul, celălalt cu dreptul - au consemnat o victorie de răsunet a lui Dinamo, dar și confirmarea că roș-albii erau la un nivel excepțional în acel moment.

La 15 ani distanță, Gazeta Sporturilor l-a invitat pe Claudiu Niculescu să facă o incursiune în timp și să rememoreze cele două goluri de colecție înscrise împotriva „aspirinelor”.

Claudiu Niculescu: „N-am făcut pasul în spate, am presat și mai tare”

„Meciul a fost foarte greu. Ne așteptam să primim o replică foarte tare, plus că am primit acel gol neașteptat în primele 15-20 de minute. Apoi am reușit să echilibrăm jocul, să punem presiune pe adversar și să egalăm până la pauză, lucru care ne-a dat un moral foarte bun pentru repriza secundă

În repriza a doua n-am făcut pasul în spate. Din contră, am presat și mai tare și am reușit să marcăm și golul victoriei, chiar dacă și un egal era de ajuns pentru a ne califica în primăvară”, a spus Claudiu Niculescu, pentru GSP.ro. 

Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
+43 FOTO

Claudiu Niculescu: „Ne mândrim și acum cu acea performanță”

Cu aceeași precizie cu care a „perforat” poarta lui Leverkusen, „Lunetistul” și-a adus aminte de filmul celor două goluri, dar și de atmosfera de meci mare de pe „Dinamo”.

„Primul gol a fost ușor deviat, da. La al doilea a fost o «folha seca», mi-a așezat-o Ionel Ganea.

Atmosfera a fost senzațională la acel meci, stadionul era arhiplin. Ne calificam în primăvara europeană după foarte mult timp și era o performanță cu care generația de atunci s-a mândrit și cu care se mândrește și acum”, a mai spus Clau-Gol. 

Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP
+43 FOTO

10a fost nota primită de Claudiu Niculescu din partea Gazetei, pentru evoluția din meciul cu Leverkusen

Toți am fi meritat 10, s-a muncit enorm în acel meci, toți am jucat bine, ireproșabil. Toată linia de fund a jucat bine, chiar dacă a fost acea scăpare de la golul lor. Am avut forță să revenim și să dominăm Leverkusen, care avea o echipă foarte, foarte bună.

- Claudiu Niculescu

15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo » Eroul meciului, nostalgic: „Și acum ne mândrim cu acea performanță!”
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP

Claudiu Niculescu: „A fost cel mai bun sezon al meu”

A fost cel mai bun sezon al meu. Am marcat multe goluri în cupele europene, am ieșit și golgeterul campionatului, am luat titlul.

- Claudiu Niculescu

Era sistemul rotației atunci, a fost până în iarnă, când Ionel Ganea s-a transferat la Rapid. A fost un sistem benefic echipei, ne-a ajutat foarte mult și în campionat, dar și în cupele europene.

- Claudiu Niculescu

15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo » Eroul meciului, nostalgic: „Și acum ne mândrim cu acea performanță!”
Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1 / Sursă foto: Arhivă GSP

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - Bayer Leverkusen 2-1

Citește și alte știri despre Dinamo:

Cine îi mai salvează? 3 concluzii după derby-ul sărac Dinamo - FCU Craiova

Jucătorii lui Dinamo, desființați în direct: „Se alintă, niște răsfățați ai soartei! Le-aș adresa o întrebare”

Citește și:
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
Superliga
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Stranieri
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Superliga
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Fiul
Profit.ro
Fiul "Regelui Asfaltului", Răzvan Umbrărescu, a terminat cursa Le Mans de 24 de ore pe loc fruntaș
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Unic! Chinezii au lansat în România un rival pentru Dacia, cum nu mai există în Europa! Dar unele detalii sunt ascunse

Motivul pentru care fanii Japoniei strâng gunoaiele după fiecare meci de la Campionatul Mondial


Comentarii (7)
189254898748309
Claude SH  •  30 Noiembrie 2021, 08:49

E istorie. Prezentul omoară pe cei de la Dinamo. Cu mămăligă cu brânză nu mai poți face performanță. Atunci aveau cuplul N&D care dădeau guri, erau buni dar parca nimeni nu îndrăznea sa-i cumpere, fie prețul.lor era exorbitant, fie patronii lui Dinamo nu aveau priceperea oierului în materie de comerț.

calugarul.pafnutie
calugarul.pafnutie  •  30 Noiembrie 2021, 08:16
Postat de calugarul.pafnutie pe 30 Noiembrie 2021, 08:15

Și Gigi Becali a trăit momentele frumoase! Era dinamovist de mic! Că orice machidon serios....

Intre timp a creat caraghioslâcul numit FC fcsb.

calugarul.pafnutie
calugarul.pafnutie  •  30 Noiembrie 2021, 08:15

Și Gigi Becali a trăit momentele frumoase! Era dinamovist de mic! Că orice machidon serios....

Vezi toate comentariile (7)
Comentează