FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CLINCENI 5-1

Vlad Morar „a cedat” un gol după Dinamo - Clinceni: „Nu e hattrick”

Vlad Morar, Dinamo +9   FOTO
Vlad Morar, Dinamo

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 aprilie 2022 14:31 / Actualizat sambata, 30 aprilie 2022 15:18

Vlad Morar (28 de ani) și Steliano Filip (27) au comentat meciul dintre Dinamo și Academica Clinceni, scor final 5-1. Atacantul a dat dovadă de fair-play la declarații, admițând că golul de 5-0 nu i-a aparținut.

Autorul unei „duble” rapide, minutele 76 și 78, Morar a părut să reușească hat-trick-ul în minutul 86, la capătul unei centrări a lui Buleică. Totuși, creditat cu reușita a fost Segbe Azankpo, aflat lângă Morar în momentul finalizării.

Dezvăluiri de la negocierile Săpunaru - Rapid » A renunțat la 250.000 de euro și a pus o singură condiție
RAPID

Vlad Morar, după Dinamo - Academica Clinceni: „Nu e hat-trick”

„A fost un meci frumos, cu multe goluri. Cel mai important e că am obținut cele trei puncte. Am controlat jocul în prima repriză, chiar dacă nu am marcat. Mai avem două jocuri grele și trebuie să ne pregătim pentru meciurile de baraj. La ultimul gol nu am atins eu mingea, nu e hat-trick. Am dat doar două goluri”, a declarat Morar după meci, la DigiSport.

Steliano Filip: „Am obținut ce trebuia”

Steliano Filip și-a prezentat versiunea cu privire la faza din minutul 37 al partidei cu Academica Clinceni, scor 5-1, care a dus la eliminarea lui Agron Rufati, fundaș dreapta al oaspeților.

Fundașul croato-macedonian Agron Rufati a văzut direct cartonașul roșu din partea „centralului” Andrei Antonie. După un duel la mijlocul terenului, Rufati a căzut fără ca arbitrul să dicteze fault.

Nervos, fundașul Academicii s-a îndreptat către Steliano Filip, care s-a prăbușit pe gazon, acuzând o lovitură cu capul în figură. Rufati a fost eliminat de arbitru, în vreme ce Filip a scăpat doar cu „galben”.

„A trecut prin fața mea, l-am călcat, i-am și spus arbitrului că l-am atins, de ce să mint? Nu am înțeles reacția lui, m-a lovit. Că a făcut-o încet sau tare, am obținut ce trebuia să obțin. Mi-a părut rău, dar ce să facem, așa este la fotbal”, a declarat Filip la DigiSport.

Un rezultat bun, meci bun pentru noi. Ne-am dorit victoria, să ne facem jocul și să pregătim ușor-ușor barajul.

Când nu dai gol, jocul se poate schimba. Chiar dacă a fost 0-0, am dominat prima repriză, am avut câteva ocazii foarte clare.

Am vorbit la pauză, ținând cont de superioritatea numerică, trebuia să câștigăm.