FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID 1-1

VIDEO + FOTO Două goluri de vis în primul Dinamo - Rapid după 6 ani! Clasamentul ACUM

Dinamo și Rapid au remizat, scor 1-1, în derby-ul rundei #13 din Liga 1. +10   FOTO
Dinamo și Rapid au remizat, scor 1-1, în derby-ul rundei #13 din Liga 1.

Articol de - Publicat sambata, 23 octombrie 2021 22:30 / Actualizat sambata, 23 octombrie 2021 22:59

Dinamo a ratat prima ocazie de gol. Răuță a primit un „assist” nesperat de la Dragoș Grigore, dar s-a pierdut în fața lui Moldovan și l-a luat la țintă pe portarul giuleștenilor (2).

Au urmat atacuri bâlbâite de ambele părți. Execuția lui Bălan din careu a fost oprită de un meleu de jucători (12), iar șutul-centrare semnat de Torje s-a oprit în brațele goalkeeperului recent intrat în atenția naționalei (20).

+6 FOTO

Dinamo - Rapid » Probleme de respirație pentru Alex Răuță

Momente de panică înainte de pauză. În minutul 35, Alexandru Răuță a acuzat probleme serioase de respirație și nu a mai putut continua partida. Mijlocașul „câinilor” în vârstă de 29 de ani a resimțit o stare de rău, s-a întins pe gazon și a cerut schimbare. Răuță respira sacadat și a fost urcat în ambulanță având o mască de oxigen pe față.

Scandal înainte de Dinamo - Rapid » Jandarmeria: „Au agresat două persoane și am intervenit”
DINAMO - RAPID

Dinamo - Rapid » Gabi Torje, ce gol!

Partida a fost reluată după 4 minute, însă jocul avea să fie deblocat cu adevărat abia în partea secundă.

În minutul 55, Sorescu a scos pe 16 metri la Torje, care a spart gheața cu o execuție perfectă: trasor fără preluare, direct sub transversală! 1-0.

Rapid, nevoită să iasă la joc, a dezamăgit de multe ori în ofensivă. De altfel, următoarea șansă importantă tot „câinilor” le-a aparținut. Mai exact, aceluiași Torje (72). Extrema a finalizat periculos un contraatac și numai plonjonul spectaculos al lui Moldovan a făcut ca tabela să nu consemneze 2-0.

Dinamo - Rapid » Carnat, ultimul cuvânt

Elevii lui Iosif au căutat în continuare egalarea, tot mai haotic odată cu trecerea timpului. Belu-Iordache a avut în gheată 1-1, doar că nu se aștepta ca Andrei Radu să rateze intervenția (79), iar balonul să ajungă la el.

Până la urmă, n-a fost să fie pentru Dinamo, foarte aproape să obțină prima victorie în Liga 1 după aproape 3 luni. Rezerva Nicolae Carnat a înscris în prelungiri: finalizare uluitoare de la 20 de metri, la vinclu! 1-1.

2.151 de faniau asistat la meci

2015e anul când s-a jucat derby-ul anterior Dinamo - Rapid, pe 11 aprilie. S-a încheiat 2-0 pentru „câini”, goluri Cmovs (ag.) și Gavrilă

FINAL. Dinamo - Rapid 1-1

Dinamo - Rapid: echipele de start

DINAMO: Iliev - Sorescu, Pinto, R. Grigore, A. Radu - Torje, Răuță, Espinosa, Itu - Ivanosvki, Măgureanu
Rezerve: Eșanu, Ehamnn, Giafer, St. Filip, C. Matei, Bordușanu, Neicuțescu, Vestenicky, Bani
ANTRENOR: Mircea Rednic

RAPID: Moldovan - Dandea, Săpunaru, Dr. Grigore - Cl. Belu, Crepulja, Al. Albu, Hlistei - Sefer, Stahl - Ad. Bălan
Rezerve: Drăghia, Nastos, Moise, Carnat, A. Ilie, Florică, Alami, Marzouk, Al. Ioniță
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: Dinamo (Bucureşti)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Citește mai multe știri despre Dinamo - Rapid:

Gabriel Torje ia atitudine în privința vaccinului împotriva Covid-19: „Nimic nu e făcut să ne omoare! Dacă voiau asta, aruncau o bombă, nu ne chinuiau 7 ani”

Mircea Rednic anunță transferuri noi înainte de meciul cu Rapid: „Astăzi au mai făcut vizita medicală doi jucători”