Articol de Romeo Ene - Publicat marti, 18 august 2026 23:11 / Actualizat marti, 18 august 2026 23:11
Cristiano Bergodi (61 de ani), antrenorul lui U Cluj, a anunțat că îi va avea la dispoziție pentru meciul de sâmbătă cu Dinamo pe Jug Stanojev (27 de ani) și Jovo Lukic (27 de ani), ambii absenți la partida cu UTA Arad din etapa trecută.
Dinamo - U Cluj se joacă sâmbătă, 22 august, pe stadionul „Arcul de Triumf”, de la ora 21:30.
Stanojev a lipsit din cauza unei accidentări, în timp ce Lukic a fost învoit de club pentru câteva zile, în contextul unui posibil transfer.
A existat interes din Egipt pentru atacantul lui U Cluj, însă mutarea nu s-a concretizat, iar în acest moment există șanse mari ca fotbalistul să rămână în România cel puțin până în iarnă.
VIDEO | Cristiano Bergodi anunță revenirile lui Stanojev și Lukic pentru Dinamo - U Cluj
La conferința de presă susținută după victoria de pe teren propriu cu UTA Arad, scor 2-1, în etapa a 5-a din Superliga, Cristiano Bergodi a vorbit despre situația celor doi jucători și despre duelul cu Dinamo.
„Putem spune că Stanojev revine la antrenamente și cred eu că va fi apt pentru meciul cu Dinamo. Ștefănescu încă e un pic în urmă, trebuie să se vindece ce a avut el și atunci vom vedea zilele următoare. Avem 4-5 zile până la meciul cu Dinamo, cred eu că va fi greu.
Jovo Lukic a avut două zile cu tot ceea ce s-a întâmplat. Mi-a cerut două zile și clubul l-a înțeles, l-am învoit. De mâine se întoarce, e la dispoziție pentru meciul cu Dinamo, face antrenamente și gata.
Mă bucur, vorbeam de atacanți și Alibek Aliev are 4 goluri și 2 pase. N-a dat atât în cinci luni la CFR. Trebuie să fim mulțumiți, bucuroși. În general sunt mulțumit, sunt meciuri grele, nu poți câștiga 4, 5-0, sunt echipe bune, cu jucători buni, ne-au pus probleme.
Dinamo nu întâmplător este acolo, pe primele locuri. Va fi un meci frumos probabil și ne pregătim bine pentru că e un meci greu. Noi, prin evoluție, trebuie să stăm acolo, în primele 6 locuri, să nu pierdem teren față de celelalte echipe care vor lupta pentru play-off.
După vom vedea în martie, când suntem acolo, cum putem juca. Acesta este obiectivul. Lucrăm să devenim mai buni, suntem pe un drum bun”, a declarat Cristiano Bergodi la conferința de presă.
Înaintea partidei, Dinamo ocupă locul 2 în Superliga, cu 10 puncte după primele 5 etape. U Cluj are 9 puncte după 4 meciuri, întrucât mai are de disputat restanța cu CFR Cluj.
Clasamentul la zi din Superliga
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Rusoaica Maria Sharapova, imagini needitate din vacanță! A ales destinația favorită a românilor