FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ZIMBRU 2-0

Dinamo, victorie în zece oameni în amicalul cu Zimbru » Eșanu a fost eliminat în finalul primei reprize

Dinamo - Zimbru Chișinău, liveTEXT pe GSP.ro +17   FOTO
Dinamo - Zimbru Chișinău, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 martie 2022 15:52 / Actualizat sambata, 26 martie 2022 15:58

Dinamo a câștigat amicalul cu Zimbru Chișinău, scor 2-0, într-un meci în care elevii lui Dusan Uhrin au evoluat în inferioritate numerică o repriză întreagă.

Pe un „Ștefan cel Mare” aproape gol, Uhrin a folosit cea mai bună echipă în duelul cu moldovenii. Chiar și așa, prima ocazie le-a revenit celor de la Zimbru. Bejan (10), liber în careu, a trimis puțin pe lângă poarta lui Eșanu. „Câinii” au replicat prin Irobiso (15), care a trimis în transversală din corner.

Atacantul avea să deschidă scorul în minutul 38, după o centrare pe jos a lui Bani, pe care fundașii Zimbrului nu au putut să o respingă. „Câinii” au rămas în zece oameni pe finalul reprizei. Portarul Eșanu a văzut cartonașul roșu după ce a ieșit mult din poartă și și-a faultat un adversar.

În repriza secundă Dinamo a dominat, fără să-și creeze mari ocazi. Moura, intrat în partea a doua a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat superb cu un șut la vinclu din afara careului, stabilind scorul final în minutul 66.

2-0 pentru Dinamo, care se pregătește acum de meciul cu Chindia din campionat.

FINAL. Dinamo - Zimbru Chișinău 2-0

Au marcat: Irobiso 38, Moura 66

• Final de meci. Dinamo câștigă cu scorul de 2-0
  • min 66: GOOL Dinamo! Gabriel Moura înscrie cu un șut superb din afara careului la colțul lung.
  • min 40: Mihai Eșanu este eliminat după ce a faultat în afara careului un jucător al oaspeților scăpat singur spre poartă. Torje a fost înlocuit cu Figueiredo.
  • min 38: GOOL Dinamo! Irobiso înscrie după o centrare pe jos a lui Ahmed Bani, pe care fundașii Zimbrului nu au putut-o respinge
  • min 15: Prima mare ocazie a lui Dinamo. Irobiso reia cu capul din corner, dar mingea lovește transversala.
  • min 10: Zimbru are prima ocazie de gol. Bejan trimite din careu puțin pe lângă poarta lui Eșanu.
  • A început partida!
Dinamo - Zimbru Chișinău, foto: Raed Krishan / GSP
+13 FOTO

Dinamo - Zimbru, echipe de start:

Dinamo: Eșanu - Buleică, Carp, R. Grigore, A. Radu - Rodriguez, Pierret - Torje, Ivanov, Bani - Irobiso
Rezerve: Figueredo, Moura, Ehmann, Aloe, Grădinaru, Giafer, Borcea, Măgureanu, Crețu, Mihaiu
Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Zimbru Chișinău: Chirinciuc - Burgiu, Joao Pinto, El Bahja, Gomes - Balde, Buha, Anton - Muriqi, Zimta, Bejan
Rezerve: Grygoryan, Zavaliscă, Răileanu, Dani, Pavalachi, Mitsis, Gau, Holodov, Rogac, Muntean
Antrenor: Michele Bon

Cine e Zimbru Chișinău, adversara lui Dinamo

Moldovenii de peste Prut sunt antrenați de Michele Bon, 49 de ani, și ocupă locul 7 în campionat. Italianul este familiarizat cu fotbalul românesc, a fost pe diverse posturi, preparator, secund și „principal” la diverse echipe (Sportul Studențesc, Urziceni, ACS Poli, FCSB, Târgu Mureș, Petrolul, CSM Sighet, FC Voluntari și Csikszereda).

Zimbru Chișinău are un lot cotat de Transfermarkt la 1,3 milioane de euro. Cel mai valoros jucător al echipei este mijlocașul stânga Alexandru Bejan, în vârstă de 25 de ani.

Zimbru Chișinău este unul dintre cele mai vechi cluburi din Moldova, cu 8 titluri de campion, 6 Cupe ale Moldovei și o Supercupă a Moldovei.

În prezent, Zimbru se află pe locul 7 din 8 în prima ligă din Moldova, cu 19 puncte.

Citește alte știri din Liga 1:

La Craiova e ca la FRF: alb-albaștrii își cunosc viitorul președinte înainte de scrutin