FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - RAPID

Două penalty-uri refuzate Rapidului la Craiova » Crăciunescu s-a pronunțat: „Îl împinge în careu”

Primul penalty pe care Rapid ar fi putut să-l primească la Craiova, foto: captură de ecran Orange Sport +10   FOTO

Articol de - Publicat luni, 04 martie 2024 21:47 / Actualizat marti, 05 martie 2024 04:45

Ion Crăciunescu (73 de ani) consideră că Rapid ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri în minutul 20, în meciul cu Universitatea Craiova (1-1). Rapidiștii au solicitat penalty și în minutul 85 al meciului.

La scorul de 0-0, în prima repriză, Rapid a fost dezavantajată de „centralul” Marian Barbu. La 10 minute distanță, oltenii au deschis scorul prin Alexandru Mitriță (29 de ani). Rapidiștii ar fi trebuit să beneficieze de un penalty după o fază în care VAR nu a intervenit, iar „centralul” Marian Barbu a lăsat jocul să continue.

Universitatea Craiova - Rapid 1-1 » Mitriță și arbitrii îl ajutară pe nea Gigi! Rapid s-a împiedicat în Bănie, FCSB jubilează. Clasamentul ACUM
CSU CRAIOVA - RAPID 1-1

Ion Crăciunescu a dat verdictul în faza controversată din Craiova - Rapid: „Îl împinge”

În minutul 20, Ermal Krasniqi (25 de ani) a avut o acțiune individuală și a pătruns în careul oltenilor după o cursă, dar a fost blocat de Vladimir Screciu (24 de ani). Arbitrul partidei, Marian Barbu, nu a acordat lovitură de la 11 metri și a lăsat jocul să continue.

FOTO. Faza primului penalty pe care Rapid ar fi trebuit să-l primească la Craiova

primul penalty pe care Rapid ar fi trebuit să-l primească la Craiova, foto: captură de ecran Orange Sport
+6 FOTO

Nici arbitrul din camera VAR, Iulian Călin, nu a intervenit, eronat, în viziunea lui Crăciunescu, cel care consideră că Rapid ar fi trebuit să primească penalty.

„Nu mi se pare o luptă corp la corp. Screciu este în spatele lui, iar cu brațul îl dezechilibrează. Îl împinge în partea de sus și la nivelul picioarelor”, a spus Crăciunescu, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

FOTO. Al doilea penalty refuzat Rapidului la Craiova

Rapidiștii au solicitat penalty și în minutul 85 al meciului. Golgheterul Albion Rrahmani l-a servit pe Răzvan Oaidă în careul advers, mijlocașul a șutat, iar imediat după aceea a fost luat pe sus de Maldonado, care a ajuns târziu și n-avea nicio treabă cu mingea.

Contact evident, petrecut imediat după ce Oaidă lovise mingea. Un minut și jumătate mai târziu, după ce Marian Barbu și arbitrul VAR, Iulian Călin, s-au consultat, „centralul” a reluat jocul cu minge de arbitru.

Întrebat de moderatorul Radu Naum dacă existau circumstanțe pentru acordarea unui penalty, Crăciunescu a răspuns: „Păi, dacă îl împinge?! La braț, în partea de sus, și la picioare”.

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Motivul pentru care Bergodi l-a lăsat pe bancă pe Cristi Săpunaru în Craiova - Rapid
CSU CRAIOVA - RAPID
Marius Șumudică, încă un eșec: „N-am noroc nici măcar de ziua mea” » Urmează demiterea?