FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - STEAUA, AZI, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Duelurile dintre Dinamo şi Steaua au fost decisive în stabilirea campioanei de-a lungul timpului

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 martie 2010 00:00

Lupta pentru supremaţie dintre cele două mari rivale ale campionatului s-a decis de cîteva ori în urma meciului direct.

Spre exemplu, Steaua a cîştigat titlul în 1961 (n.r. - la acea vreme echipa de numea Casa Centrală a Armatei - CCA) după o victorie cu 3-2 în faţa "alb-roşiilor". Dinamo a deschis scorul în minutul 2, însă formaţia din Ghencea a revenit pînă la pauză, terminînd repriza în avantaj, scor 3-1, după golurile semnate de regretaţii Gheorghe Constantin, Gavril Raksi şi Nicolae Tătaru. Deşi Dinamo a mai reuşit să marcheze o dată, echipa roş-albastră a fost cea care s-a bucurat la finalul jocului pentru un nou titlu de campioană.

În sezonul 1998-1999 Dinamo nu a reuşit să se impună în faţa unei echipe Steaua lipsite de motivaţie şi lipsită de aportul unor jucători exponenţiali precum Belodedici, Lăcătuş sau Dănciulescu. Remiza albă înregistrată a clarificat situaţia la vîrf, Rapid distanţîndu-se la patru puncte în faţa "cîinilor" şi devenind matematic campioană după alte trei etape.

Dinamo a cucerit tilul cu numărul 15 în 2000, după o victorie, 3-2, contra "roş-albaştrilor" antrenaţi de Victor Piţurcă. Steaua condus cu 1-0 după golul lui Ciocoiu, iar Tibi Lung a apărat un penalty în min 43, dar repriza s-a încheiat la egalitate, 1-1, acelaşi Lung comiţînd o gafă monumentală la şutul din lateral al lui Florentin Petre, scăpînd mingea în poartă.

Imediat după pauză, Lupescu a adus Dinamo în avantaj. Dănciulescu a egalat pentru Steaua în minutul 70, dar Mihalcea a  declanşat fiesta în "Groapă" după numai trei minute. A fost prima victorie pentru Dinamo în faţa Stelei după nouă ani de aşteptare, precedentul succes al "cîinilor" înregistrîndu-se pe 6 octombrie 1991.

Ultima întîlnire dintre cele două echipe despre care se poate spune că a stabilit în mare proporţie campioana s-a desfîşurat în sezonul 2007-2008, Dinamo cîştigînd cu 2-1 în faţa Stelei, care avea nevoie de un egal pentru a fi 90% campioană. Titlul a fost cîştigat astfel de CFR Cluj.