FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC ARGEȘ 3-0

VIDEO + FOTO Farul aniversatului Hagi zburdă spre vârful SuperLigii » Victorie categorică în fața Argeșului! Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 septembrie 2022 18:36 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2022 20:39

Farul a învins-o pe FC Argeș, scor 3-0, și urcă pe primul loc în SuperLigă.

Gică Hagi a primit cadoul perfect astăzi. „Regele” a sărbătorit 40 de ani de la primul meci jucat în tricoul Farului, iar elevii lui i-au pus pe tavă primul loc în SuperLigă.

În fața unei audiențe de 2.787 de spectatori, număr oficial, Farul a pus stăpânire pe balon din primul minut. Deschiderea scorului a venit rapid, în minutul 7, după o combinație devenită marcă înregistrată între Pitu și Grameni. Cel din urmă a finalizat cu un „stâng” din 11 metri, complet nemarcat.

Ce le face Hagi? Schema la indigo prin care le-a anesteziat pe FCSB și FC Argeș
Farul - FC Argeș

Farul, lecție pentru FC Argeș

Prima repriză a avut și un moment de spaimă. În minutul 25, unui spectatori i s-a făcut rău în tribune. Medicii de pe ambulanță au intervenit prompt, i-au acordat îngrjiri, apoi l-au transportat la spital.

Reușita care a liniștit finalul a venit în minutul 57. Tudor Băluță a semnat prima reușită de la revenirea în România, un șut de la 20 de metri, cu latul. Greab a reacționat târziu.

Farul a mai punctat o dată în minutul 90. Gabriel Torje i-a „dat craci” lui Marius Constantin, apoi a tras cu vârful, din unghi, la colțul scurt. Încă o bilă neagră pentru portarul Argeșului. Una albă pentru Torje, care ajunge la 3 reușite stagionale.

Farul, noul lider din Liga 1

Farul urcă pe primul loc în SuperLigă. Are 21 de puncte, al fel ca Rapidul, dar un golaveraj superior.

FINAL » Farul - FC Argeș 3-0

• Au marcat: Grameni 7, T. Băluță 57, Torje 90
  • Click AICI pentru statistici
  • VIDEO cu cele mai importante ocazii
  • În minutul 25, meciul a fost întrerupt după ce unui spectator aflat la Tribuna II i s-a făcut rău. Ambulanța a intervenit de urgență, iar medicii dotați cu defibrilator au urcat în tribune pentru a acorda îngrijiri medicale de urgență. Meciul Partida a fost reluată după 8 minute. Persoana cu probleme a fost transportată la spital.

Echipele de start din Farul - FC Argeș

Farul: Aioani - R. Benzar, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, T. Băluță, Grameni - Pitu, Alibec, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Corinus, Borza, Doukoure, Casap, Sali, Torje, Morar
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Argeș: Greab - Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Vianna - I. Șerban, Meza Colli, Njike - Ișfan, Garita, I. Latovlevici
Rezerve: Straton - Jakolis, Cestor, Alceus, G. Crețu, Raynov, Calcan, Donisa, Celestine
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş), A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)/ Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa - Prahova)

Un fundaș cu peste 140 de meciuri în Serie A și campion în Cupa Africii pe Națiuni este aproape să semneze cu CFR Cluj

Dan Șucu a vorbit pentru GSP despre incidentele de la meciul cu FCU Craiova » Cum a comentat gesturile lui Săpunaru și cum i-a răspuns lui MM Stoica