FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCSB 3-2

Explicațiile lui Elias Charalambous după ce FCSB a pierdut cu Farul de la 2-0: „Asta a picat foarte prost pentru noi”

Articol de - Publicat luni, 22 mai 2023 07:06 / Actualizat luni, 22 mai 2023 08:42

Deși a avut 2-0, FCSB nu a putut păstra avantajul, iar Farul s-a impus la final, 3-2, câștigând matematic titlul de campioană, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

La finalul partidei de la Ovidiu, cipriotul Elias Charalambous, antrenorul FCSB, a tras concluziile și a explicat unde s-a făcut diferența între Farul și formația sa.

DJ Hagi in the club » Imagini senzaționale din noaptea petrecerii campionilor: Denis Alibec, one-man show
Farul, campioana României

Concluziile lui Elias Charalambous după Farul – FCSB

„Am jucat multe mingi lungi. Adversarul a fost mai bun. Nu am fost cei care trebuia să fim în cel mai important meci al sezonului. Pe de altă parte, dacă mă uit la ultimele meciuri ale echipei, nu pot spune nimic rău despre jucători.

Am fost foarte aproape să luptăm până la ultima etapă, dar nu am arătat ce trebuia să arătăm azi. Farul a fost mai bună în repriza a doua și a meritat victoria. A fost important golul marcat de Farul înaintea pauzei. Pentru noi a picat foarte prost. Îi felicit pe cei de la Farul şi pe antrenor.

În repriza a doua n-am jucat bine. Era cel mai important meci al nostru, dar nu l-am abordat bine. Îmi pare rău pentru suporteri că au venit aici şi am pierdut. Vreau să le cer scuze”, a declarat Elias Charalambous, potrivit PrimaSport.

Nu ne-am retras de la 2-0, ne-am retras de la 0-0... Am luat un gol copilăresc pe final de primă repriză și asta a fost.  Nu știu dacă am pierdut astăzi campionatul, ci în timpul sezonului. Titlul nu s-a jucat astăzi. În fiecare an vorbim de maturitate pe final de sezon. Astăzi n-am arătat-o. Am primit 3 goluri pe greșeli personale. Nu poți câștiga în aceste condiții.