FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - POLI IAȘI

FOTO Fază „la milimetru” în Farul - Poli Iași » Hagi a răsuflat ușurat

„Centralul” Rareș Vidican a validat reușita lui Enes Sali

Articol de - Publicat duminica, 30 iulie 2023 19:33 / Actualizat duminica, 30 iulie 2023 19:40

Golul lui Enes Sali din finalul primei reprize din Farul - Poli Iași, scor 1-2 la pauză, a fost validat după o analiză care a durat aproximativ 4 minute.

Condusă cu 0-2 după golurile înscrise de Luis Phelipe (minutul 11) și Jakub Vojtus ('37), Farul a reintrat în joc printr-un gol reușit de Enes Sali cu câteva minute înainte de intrarea la cabine.

Servit pe culoar, Sali a preluat pe poziție viitoare și a finalizat din a doua încercare, după ce Ionuț Ailenei îi blocase prima execuție.

Arbitrul asistent Florian Vișan a ridicat fanionul, semnalizând o presupusă poziție de ofsaid, astfel că golul nu a fost validat inițial.

Decizie radicală la FCSB: Gigi Becali își asumă o pierdere de 250.000 de euro
FCSB

Fază „la milimetru” în Farul - Poli Iași » Golul lui Enes Sali a fost validat

Au urmat aproximativ 4 minute de analiză a fazei în camera VAR. Arbitrii Adrian Cojocaru și Vladimir Urzică au tras liniile aferente și au concluzionat că Sali nu se afla în ofsaid, fiind ținut în joc de fundașul stânga al Iașiului, Ștefan Stefanovici.

Fază „la milimetru” în Farul - Poli Iași » Hagi a răsuflat ușurat
Stefanovici l-a ținut pe Enes Sali în poziție regulamentară în momentul pasei

Ca atare, reușita a fost validată de „centralul” Rareș Vidican în minutul 45+4 și sărbătorită de Enes Sali.

Farul a reintrat astfel în joc înainte de partea a doua, în care va încerca să întoarcă scorul.