FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - PETROLUL

FOTO Faza care i-a băgat pe toți în ceață » De ce a fost anulat golul marcat în prelungiri la Botoșani - Petrolul

Gicu Grozavu, în ofsaid / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1 +23   FOTO
Gicu Grozavu, în ofsaid / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

Articol de - Publicat luni, 24 iulie 2023 20:48 / Actualizat luni, 24 iulie 2023 21:31

O fază la limită putea schimba soarta partidei FC Botoșani - Petrolul 1-1, însă intervenția VAR-ului a elucidat faza din care „găzarii” reușiseră să preia conducerea. Astfel, golul lui Gicu Grozav din prelungiri a fost anulat după minute în șir de analiză și confuzie.

Reușita splendidă al lui Gicu Grozav, un șut violent care „ciupise” din transversală înainte de a intra în plasă, a fost anulat de VAR din cauza unui ofsaid minuscul!

Inițial, brigada lui Florin Andrei a validat golul, însă mingea n-a fost repusă în joc până când oamenii din cabina VAR n-au pus lupa pe acțiunea respectivă. Așa s-a constatat că „șeptarul” oaspeților se afla într-o poziție de ofsaid în momentul în care Seniko i-a împins mingea cu capul.

Mai bine de trei minute a fost analizată faza respectivă, clipe în care camerele TV l-au surprins pe Gicu Grozav implorând Divinitatea ca reușita să-i fie validată. În zadar!

Dramatismul a continuat și în minutele următoare! Oaspeții au primit un „jackpot”, un penalty nesperat dictat în minutul 90+11, însă același Gicu Grozav a trimis pe lângă de la punctul cu var.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din remiza FC Botoșani - Petrolul 1-1

FC Botoșani - Petrolul / foto: Ionuț Tăbultoc
+19 FOTO

FOTO Timorați de penalty-uri » Petrolul scapă victoria printre degete și cu Botoșani, după 15 minute de prelungiri incendiare

Ioan Varga și Gigi Becali, „la cuțite” din cauza unui jucător: „E frustrat! De cascadorii râsului ce face”