FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FARUL CONSTANȚA

FC Argeș - Farul Constanța 2-1 » Dobrogenii pleacă fără punct de la Pitești! Clasamentul actualizat

FC Argeș - Farul 2-1 / Sursă foto: Cristi Preda (GSP) +10   FOTO
FC Argeș - Farul 2-1 / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 17 octombrie 2021 15:00 / Actualizat duminica, 17 octombrie 2021 19:48

FC Argeș a câștigat la Pitești cu Farul, scor 2-1, în etapa 12 din Liga 1.

Programul complet al etapei #12

Prima mare ocazie de gol le-a aparținut oaspeților. În minutul 9, Greab l-a blocat pe Jefte Betancor cu o paradă foarte bună. FC Argeș a dat replica prin Ribeiro Teles, care a șutat slab, pe direcția lui Aioani, după o incursiune foarte bună a lui Kehinde Fatai în banda stângă.

Opt minute mai târziu, și Cristi Dumitru a trecut pe lângă gol. Tânărul mijlocaș al piteștenilor a depășit doi adversari și a șutat din cădere, balonul fiind scos cu mare dificultate de Aioani. Imediat după, dobrogenii au răspuns: șut Pitu, de la marginea careului, paradă Greab, care se afla pe traiectoria balonului.

Următoarele mari ocazii de gol le-au aparținut dobrogenilor, care au trecut pe lângă deschiderea scorului în două faze prin golgheterul Jefte Betancor.

+6 FOTO

Gol controversat înscris de FC Argeș cu Farul

În cele din urmă, golul a picat în poarta lui Aioani. Și a fost unul foarte controversat. În prima fază, asistentul de pe acea parte, Daniel Mitruți, a ridicat fanionul, remarcând cum marcatorul Jafar Arias se afla în spatele apărătorilor echipei dobrogene. Totuși, devierea lui Larie pare să fi schimbat decizia arbitrului, pentru că golul a fost în cele din urmă validat de „centralul” Sebastian Colțescu - detalii AICI.

Reușita de 2-0 a venit în minutul 73 și a fost reușită de Diogo Viana. Fundașul dreapta portughez a profitat de o bâlbâială a lui Bradley de Nooijer, care nu a putut respinge o centrare a lui Dumitrașcu, și i-a furat mingea acestuia. Imediat după, l-a driblat pe Ionuț Larie și a șutat necruțător.

Farul a redus din diferență în minutul 80, prin Jefte Betancor. Penalty-ul a fost dictat de Sebastian Colțescu după o intervenție neglijentă a lui Ișfan în propriul careu.. Acesta a încercat să respingă balonul spectaculos, cu picioarele sus, dar și-a „șters” astfel un adversar.

Farul a avut o ocazie uriașă de a egala în minutul 89, când Ely Fernandes a șutat periculos. Balonul, deviat de Greab, a atins bara dreaptă, apoi s-a scurs prin fața porții piteștenilor.

FC Argeș, la egalitate de puncte cu Farul

Cu aceste 3 puncte, FC Argeș ajunge la un total de 18 și urcă pe locul 8 în Liga 1. Farul rămâne pe 6, având același număr de puncte ca adversara de astăzi.

Din punct de vedere al atitudinii, azi, băieţii s-au ridicat la un nivel extraordinar. Este nivelul de atitudine şi determinare pe care noi ni-l dorim. Un adversar foarte bun, un adversar care a jucat, dar, făcând o analiză la cald, comparativ cu celelalte jocuri, cred că noi, azi, am avut un joc mult mai bun faţă de ce am arătat până acum.

- Mihai Ianovschi, antrenor FC Argeș

FC Argeș - Farul Constanța 2-1

FC Argeș - Farul Constanța, echipe de start:

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Turda, Joago Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Teles, Fatai, Cr. Dumitru - Arias
REZERVE: F. Croitoru, Viana, Boldor, Mușat, I. Șerban, Palic, Dumitrașcu, Ișfan, Moisie
ABSENT: Cr. Tănase (accidentat)
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

FARUL: Aioani - Boboc, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Mladen, Ciobanu - Chițu, Betancor, Pitu
REZERVE: Brănescu, Dussaut, Dobrosavlevici, Pires, Grameni, N. Popescu, Radaslavescu, G. Ganea, Ely Fernandes
ABSENȚI: Dănuleasa (accidentat)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Nicolae Dobrin - Trivale (Piteşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Bârleanu Vlad (Bucureşti)

CNA, solicitare în cazul televiziunii Digi Sport: „Nu îi mai spuneți Steaua echipei din Liga 2” » Talpan atacă: „Eronat, abuziv!”