FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FC VOLUNTARI 0-0

VIDEO Argeș și Voluntari rămân la limita play-off-ului » Garita, meci de dat uitării! Clasamentul ACUM

FC Argeș și FC Voluntari se întâlnesc astăzi, de la ora 18:15, în Trivale, în deschiderea etapei #14 din Liga 1 / foto: Gabriela Neacșu

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 octombrie 2022 20:16 / Actualizat vineri, 14 octombrie 2022 20:18

FC Argeș și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, în deschiderea etapei cu numărul 14 din Liga 1. Arnold Garita (27 de ani), vârful piteștenilor, a obținut o lovitură de pedeapsă, tot el a ratat-o, iar în partea secundă a fost eliminat.

Andrei Prepeliță a vrut să înceapă meciul cu aceeași formulă ca la victoria de runda trecută, 1-0 contra lui CSU Craiova, dar a fost obligat să facă o modificare neprevăzută în compartimentul median cu câteva minute înainte de startul jocului. Alceus s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Șerban.

Atacantul dorit de FCSB, meci de coșmar în Liga 1! Și-a bătut joc de un penalty și a fost eliminat
FCSB

FC Argeș și FC Voluntari, remiza în deschiderea etapei

Piteștenii și-au arătat primii colții. În minutul 3, Garita, pericolul numărul 1 al violeților, a zguduit transversala cu un șut viclean. Meciul a avut ritm, s-a jucat pe contre, dar lipsa de inspirație a făcut ca tabela să rămână intactă.

Garita a scos o lovitură de la 11 metri în minutul 37, când l-a depășit extrem de ușor în viteză, pe Matricardi. Tot el a executat, dar extrem de modest, pe centrul porții. Mihai Popa a parat cu piciorul.

Garita a rămas în centrul atenției și în partea secundă. În minutul 70 a fost din nou la câțiva centimetri de gol. A reluat din 6 metri, balonul a trecut de Popa, dar Droppa a respins de pe linia porții.

La acțiunea imediat următoare a văzut al doilea cartonaș galben, pentru un cot aplicat lui Armaș, și a fost eliminat. FC Voluntari nu a fost capabilă să fructifice superioritatea numerică.

FC Argeș și FC Voluntari, la limita play-off-ului

FC Voluntari ajunge la 5 meciuri consecutive fără înfrângere. Are 17 puncte, o lungime sub zona provizorie a play-off-ului. Tot 17 puncte are și FC Argeș, dar un golaveraj inferior.

FINAL » FC Argeș - FC Voluntari 0-0

FC Argeș - FC Voluntari, echipele de start:

FC Argeș: Straton - Tofan, M. Constantin, Cestor, Viana - Njike, Raynov, Alceus - Ișfan, Garita, Calcan
Rezerve: Greab - Jakolis, Dobrosavlevici, Latovlevici, Meza, I. Șerban, G. Crețu, Bertrand, Donisa
Antrenor: Andrei Prepeliță

FC Voluntari: M. Popa - Meleke, Matricardi, I. Armaș - C. Costin, Govea, Droppa, Aliji - Damașcan, Nemec, V. Rața
Rezerve: Collado - C. Achim, Andres, R. Popescu, Tavares, N. Popescu, D. Andrei, M. Lopes, D. Florea
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Bogdan Gheorghe / A2: Vlad Bârleanu / Arbitru VAR: Radu Petrescu / Arbitru AVAR: Mircea Grigoriu / R1: Bogdan Dumitrache / Observator arbitri: Augustus Constantin

EXCLUSIV FC Argeș și-a „pârât” 3 dintre fotbaliști la FRF » Vrea să-i amendeze și așteaptă acceptul Federației!