FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - HERMANNSTADT 2-2

FC Argeș - Hermannstadt 2-2. VIDEO Malele, salvatorul Piteștiului! Gazdele revin spectaculos, după ce Sibiul a condus cu 2-0. Clasamentul actualizat

FC Argeș - Hermannstadt 2-2. Sursă foto: Sportpictures.eu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 18:55 / Actualizat miercuri, 16 decembrie 2020 20:49

FC Argeș și Hermannstadt au oferit cel mai spectaculos meci al etapei intermediare din Liga 1. Sibienii au condus cu 2-0, dar gazdele au revenit în meci și au „smuls” un punct după dubla golgeterului Malele. S-a terminat 2-2, însă gazdele rămân prizonieri pe ultimul loc.

Programul + rezultatele rundei #14 din Liga 1

Piteștenii au început partida la fel de modest cum o încheiaseră pe cea cu Academica Clinceni de etapa trecută. Mai exact, cu gol primit. Sibienii au primit un penalty în minutul 9, transformat fără emoții de „veteranul” Răzvan Dâlbea. Cu Andrei Prepeliță antrenor de ocazie, piteștenii au făcut o primă repriză dezamăgitoare și nu s-au apropiat aproape deloc de careul advers.

Repriza secundă a început tot sub nota de dominare a echipei lui Ruben Albes. Iar golul a venit firesc, în minutul 55, când Addae a înscris după un atac prelungit al sibienilor. Meciul părea închis, dar piteștenii s-au agățat cu disperare de orice minge și au izbutit o revenire care le-a adus un punct.

Malele, salvatorul Piteștiului

În minutul 66, atacantul Cephas Malele, cel mai bun om al piteștenilor din acest sezon, a profitat de indecizia lui Scarlatache și a „înțepat” mingea suficient cât să o readucă pe FC Argeș în joc. Același Malele a restabilit egalitatea în minutul 80, când a transformat o lovitură de pedeapsă.

Argeșenii au asediat-o pe Hermannstadt în ultimele 10 minute ale partidei, dar oaspeții au rezistat eroci și au au plecat cu un un punct din Trivale, deși la un moment dat victoria părea asigurată.