FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CS U CRAIOVA

FC Botoșani - CS Universitatea Craiova 0-0, FOTO+VIDEO » Papură a revenit cu ghinion! FCSB se poate desprinde luni de olteni

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 noiembrie 2020 21:26 / Actualizat sambata, 21 noiembrie 2020 21:28

CS Universitatea Craiova, aflată la primul meci de la revenirea tehnicianului Corneliu Papură, a remizat în deplasarea de la FC Botoșani, scor 0-0, în runda cu numărul 11 din Liga 1.

Debutul partidei a fost marcat de un episod extrasportiv. Istvan Kovacs trebuia să fie la centru, însă a fost înlocuit cu rezerva Bogdan Dumitrache, după ce a aflat că are coronavirus, chiar la stadion, cu 10 minute înaintea startului confruntării.

Primul act a aparținut gazdelor. Halkiadakis și Rodriguez nu au nimerit poarta lui Pigliacelli din poziții ofertante. Spre finalul reprizei, Nistor a fost și el aproape de gol. Șutul acestuia a fost blocat de Chindriș.

+4 FOTO

Oltenii au preluat controlul în repriza secundă, iar Căpățînă l-a pus la încercare pe Pap cu o execuție de la 25 de metri, reținută de goalkeeper-ul moldovenilor.

Tabela a rămas nemișcată până la final, în ciuda presiunii exercitate de juveți. Astfel, în cazul unei victorii luni cu Gaz Metan, FCSB se va desprinde în fruntea clasamentului la două puncte de Craiova.

1 victorieîn 9 meciuri are Craiova pe terenul lui Botoșani

Clasament Liga 1:

Final: Botoșani - Craiova 0-0

Botoșani - Craiova, echipe de start

BOTOȘANI: Pap - Patache, Chindriș, Haruț, Țigănașu - Rodriguez, Florescu - Ongenda, Keyta, Tîrcoveanu - Fazos
REZERVE: Contra, Plămadă, Holzmann, Babunski, Târșă, Braun, Melinte, Moescu, Ashkovski
ANTRENOR: Marius Croitoru

CRAIOVA: Pigliacelli - Vlădoiu, M. Constantin, Bălașa, Vătăjelu - Nistor, Bic, Căpățînă - Ofosu, Mamut, Cîmpanu
REZERVE: Marinescu, Mitran, Acka, Mateiu, Cicâldău, Papp, Bărbuț, V. Constantin, Tudorie
ANTRENOR: Corneliu Papură

Arbitru: Bogdan Dumitrache / A1: Vasile Marinescu / A2: Alexandru Vodă / Observator: Laszlo Sajtos
Stadion: „Municipal”, Botoșani

VIDEO Florin Prunea, dezvăluiri despre Rădoi: „Din ce știu, Mirel va pleca la Craiova”

Corneliu Papură, la prima conferință de presă după revenirea pe banca Craiovei » Ce spune despre zvonurile cu privire la Mirel Rădoi și despre meciul cu FC Botoșani

EXCLUSIV Sfat categoric primit de Rădoi: „Dacă pleacă la Craiova, își distruge definitiv cariera. E fraier dacă nu rămâne la națională”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”