FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - DINAMO 2-3

NOTE GSP Dinamo, 3 victorii consecutive după un an! Cine s-a evidențiat la Botoșani

Dinamo a câştigat la Botoşani, 3-2, deşi a jucat o repriză în 10 jucători, şi a ajuns la 3 victorii consecutive în Liga 1 / foto: Ionuț Tăbultoc +45   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 mai 2022 07:06 / Actualizat sambata, 07 mai 2022 08:55

Dinamo a câştigat la Botoşani, 3-2, deşi a jucat o repriză în 10 jucători, şi a ajuns la 3 victorii consecutive în Liga 1, performanţă cu care nu s-a mai întâlnit de un an de zile.

Elevii lui Dusan Uhrin Jr. au învins aseară la Botoșani, deși au fost în inferioritate numerică o repriză întreagă, Dinamo arătând în premieră ca o echipă dispusă și la devotament, deși a produs câteva greșeli copilărești.

Roș-albii au arătat mult mai bine decât în trecut, mai ales când au rămas cu un om în minus, ei evoluând toată repriza secundă în inferioritate. „Câinii” au reacționat bine și după ce au fost egalați, au dat lovitura pe contraatac, rezistând apoi tentativelor de forcing ale adversarilor.

A izbucnit după Botoșani - Dinamo: „Arbitraj mizerabil! Cooperativa a făcut tot ce trebuie, dar noi am jucat cu inima”
DINAMO

Balthazar Pierret, autorul celor două goluri dinamoviste din prima repriză, Jonathan Rodriguez, goalkeeper-ul Figueiredo și Geani Crețu, aflat la primul său gol la seniorii „câinior”, au primit cele mai mari note din tabăra oaspeților. La capitolul dezamăgiri intră Torje, Carp sau Vlad Morar.

Toate notele partidei FC Botoșani - Dinamo 2-3

Dinamo, 3 victorii consecutive după un an! Cine s-a evidențiat la Botoșani

FC Botoșani poate rata barajul de Conference League

După ce a fost ciuca bătăilor în ultimele trei sezoane cu Botoșaniul, Dinamo i-a dat o palmă adversarei și s-ar putea s-o coste pe aceasta în perspectiva obiectivului, barajul Conference League.

3 victorii consecutivea strâns Dinamo, succesul de la Botoșani sosind după cel cu Gaz Metan (1-0) și Clinceni (5-1)

Nu mă gândesc cu cine va fi barajul, mă aștept la un duel foarte tare. O să mai schimb primul 11 cu UTA, apoi să fim pregătiți pentru baraj. Am contract cu Dinamo dacă rămân în prima ligă, așa că înțelegeți!