FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-2

FC Botoșani - Dunărea Călărași 1-2 // VIDEO Surpriză de proporții! Botoșani pierde acasă cu Dunărea Călărași și are mari emoții privind retrogradarea

Articol de GSP - Publicat luni, 01 aprilie 2019 19:23

FC Botoșani a pierdut, surprinzător, cu Dunărea Călărași pe teren propriu, scor 1-2 (Buș 7 / Iancu 33, Ammari 57).

Acesta e primul succes pentru echipa lui Dan Alexa în Liga 1 după o pauză de 6 runde și e abia întâia victorie din ultimele 8 luni pe teren străin, adică exact din prima etapă, când s-a impus la Ovidiu, cu Viitorul, scor 1-0.

Laurențiu Buș a deschis scorul pentru Botoșani în minutul 7. Șutul său de la peste 20 de metri a fost deviat de un adversar, iar mingea l-a păcălit pe Straton.

În minutul 33, Gabi Iancu a executat excelent o lovitură liberă din unghi. A înscris direct din fază fixă și a confirmat forma bună pe care o traversează.

Lovitura de grație a picat în minutul 57, când, după o bâlbâială în careul gazdelor, mingea a ajuns la Luchin, acesta l-a servit pe Najib Ammari, iar șutul atacantului n-a putut fi apărat de Pap.

După acest succes, Dunărea Călărași adună 15 puncte și se apropie la 4 puncte de FC Botoșani, formație aflată pe locul 11, primul deasupra locurilor din zona roșie a clasamentului.

Vezi AICI clasamentul actualizat din play-out!

BOTOȘANI - CĂLĂRAȘI 1-2 (Buș 7 / Iancu 33, Ammari 57)
Eliminare: Dobrosavlevici 87

Click aici pentru live + statistici

VEZI AICI VIDEO!

Botoșani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue, J. Rodriguez - L. Buș, L. Fulop, Golofca - M. Roman
Rezerve: Fraisl, Pițian, Papa, Oaidă, Fabbrini, Soleidis, Ongenda
Antrenor: L. Ciobotariu

Dunărea Călărași: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy - Souda, Simion, Ben Djemia, Honciu - G. Iancu, Ammari
Rezerve: Calancea, Henderson, St. Filip, D. Benzar, Mediop, Mapuku, Keyta
Antrenor: D. Alexa

Arbitru: Ad. Cojocaru / Asistenți: M. Orbuleț, C. Danșa

Vezi AICI programul complet din play-out!

Dan Petrescu a fost la un pas de FCSB: „Am stat cu Gigi o noapte întreagă să-l convingem. Mi-a zis că ar fi venit în secunda 2”