FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FARUL 0-2

Semnal de alarmă după FC Botoșani - Farul: „Nu mai putem continua așa!”

Farul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, în deschiderea rundei cu #14 din Liga 1. +16   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 octombrie 2021 22:55 / Actualizat vineri, 29 octombrie 2021 22:56

Farul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, în deschiderea rundei cu #14 din Liga 1. Mihai Roman, extrema moldovenilor, sună trezirea.

Vezi AICI programul complet al etapei #14

„Parcă de câteva meciuri nu mai suntem noi, echipa aceea agresivă care domina. Parcă nu mai avem răutate pe teren, iar acest lucru ne costă. Parcă ne visăm campioni! Nu știu dacă a fost vorba de un arbitraj contra noastră, nu știu ce am putea reclama. În orice caz, așa nu mai putem continua”, a declarat Roman, 37 de ani.

Sunt foarte fericit, pentru mine, pentru echipă. Este o victorie importantă, e primul succes în deplasare, unde nu am învins până acum. A venit mingea, am încercat să șutez cât mai bine, mi-a ieșit
Damien Dussaut, fundaș Farul

5 meciurifără victorie are Botoșani în L1

FC Botoșani - Farul 0-2 în prologul etapei

Chiar dacă Botoșani a început mai bine meciul - ocazii Edjouma (3) și Tîrcoveanu (17) - Farul a punctat prima. Și în ce mod! La aproximativ 40 de metri de poartă, Dussaut a primit mingea de la Andrei Ciobanu și nu a stat pe gânduri. Preluare și șut formidabil, la vinclu (23)! Eduard Pap, goalkeeperul Botoșaniului, a zburat degeaba, execuția era imparabilă!

Ce golazo! Reușită uluitoare în FC Botoșani - Farul » Hagi, în extaz
FC Botoșani - Farul

Moldovenii puteau egala până la pauză, doar că Mateus a nimerit bara în prelungiri (45+1). FC Botoșani a avut șanse și în partea secundă. Florescu, voleu pe lângă (64), și a doua bară a lui Mateus (74) l-au enervat la culme pe Marius Croitoru, care a surprins în prima parte, când a efectuat două înlocuiri chiar înainte de pauză: i-a scos pe Lupeta și Papa pentru a-i introduce pe Sila și Florescu.

+12 FOTO

În fine, scorul final l-a stabilit Adrian Petre. Atacantul venit de pe bancă a fost faultat inexplicabil de Edjouma în careu și l-a executat de la punctul cu var pe Eduard Pap (87).

Și cu noroc, Farul se impune pe „Municipal” și se apropie de locurile de play-off. FC Botoșani leagă 5 etape fără victorie!

Cel mai ciudat transfer din Liga 1: „Pierd tot dacă nu îl vând! Am semnat cu ochii închiși, ca un primar de comună săracă”

OFICIAL Grecul care l-a impresionat pe Rednic a fost prezentat la Dinamo! Ce număr va purta și durata contractului